Welke karaktereigenschappen heb je nodig om een goede magazijnmeester te zijn? Je moet orde en netheid hoog in het vaandel hebben staan en je moet jezelf eigenaar voelen van de artikelen die je in bewaring hebt. Henk van Schaik heeft precies die karaktertrekken. Meer eigenlijk dan hem lief is, want soms voelt het werk zwaarder dan zou moeten. Dan zakt de moed Henk wel eens in de schoenen. Dan heeft hij het gevoel dat hij tegen de stroom in moet zwemmen. Perfectie bestaat niet Wat doe JIJ eigenlijk? Tekst Wilma Gertenaar Binnen een team van veertien mensen - waarvan een groot deel in vijfploegendienst - is Henk verantwoordelijk voor ontvangsten in het Centraal Magazijn in Zoeterwoude. Het magazijn is een aantal jaar geleden gehalveerd. Alle reclamespullen worden nu opgeslagen door de firma Vermeer in Den Bosch. Toch liggen er in het Centraal Magazijn nog zo'n 17.000 artikelen op voorraad. Jassen, broeken, schoenen en schoonmaakartikelen, maar ook technische onderdelen voor de machines op de Brouwerij. Alles komt bij Henk aan; hij neemt de goederen in ontvangst en zoekt uit waar ze thuishoren. Goederen die zijn geadresseerd aan Heineken, komen in het magazijn terecht. Al het andere hoort in het bouwketendorp verderop, waar de externe firma's kantoor houden. De artikelen die Henk aanneemt, maakt hij open om de ordernummers te bekijken. Een TDA-order is voor de Technische Dienst, een TDP-order voor projecten, zoals het grote Apolloproject dat momenteel loopt. Een BRZ-nummer houdt in dat de voorraad van het magazijn wordt aangevuld. Dat betekent ook dat er geteld moet worden. Een zak met 5.000 oogringetjes bijvoorbeeld moet eerst worden opgedeeld in zakjes van 100. Dat kost een dag en soms zelfs anderhalve dag. Op zo'n 'teldag' stapelen alle binnengekomen goederen zich op. De vraag naar artikelen gaat echter gewoon door. Ts dit al binnen?', 'Is dat al binnen?' Inderhaast gaat dan de doos open en worden de papieren eruit gehaald. Henk moet heel goed in de gaten houden of er wel voor ontvangst wordt getekend. Want zijn afdeling is daar verantwoordelijk voor. Als een onderdeel weg is zonder dat daarvoor een verklaring is, moet het opnieuw worden besteld. Maar dan wel op het budget van het Centraal Magazijn. Van iedere verplaatsing moet een bewijs zijn. Ook dat hoort bij het werken met goederen. Dat bewijs nodig is, is meteen Henks grootste ergernis. Hij kan zich nogal ergeren aan de manier waarop sommige mensen met goederen omgaan. "Je hebt het wel over spullen van een ander. Een beetje respect kan dan helemaal geen kwaad", vindt hij. Henk heeft het graag perfect. In zijn veertig jaar bij Heineken heeft hij inmiddels wel geleerd dat de perfect georganiseerde werkdag eigenlijk niet bestaat. Henk begon ooit bij de Brouwerij in Rotterdam als medewerker in de timmerwerkplaats. Omdat er niet voldoende werkzaamheden waren, timmerde hij kistjes voor de verzending van pakketjes naar het buitenland. Toen de Rotterdamse Brouwerij haar deuren sloot, verhuisde Henk naar Zoeterwoude, naar het Centraal Magazijn. "Alles was toen nog in aanbouw. Op de plek waar het magazijn gebouwd moest worden, lag alleen nog maar een pijp voor de waterleiding of iets dergelijks. Het had dus geen zin daar met zes of zeven mensen rond te springen. Ik ben toen naar de bottelarij verhuisd. Daar heb ik zeven jaar gewerkt. In het begin vond ik dat erg leuk; ik was er voor de kroonkurken en het lijmen van de etiketten. Maar toen ik aan de colonne terechtkwam, zag ik het eigenlijk niet meer zitten. Toen ben ik teruggegaan naar het magazijn." De diversiteit van zijn werk vindt Henk het leukst. "Tegenwoordig heb je veel contacten die je vroeger niet had. Vroeger onderhield Inkoop alle contacten met leveranciers, nu bellen we zelf als we vragen hebben over een levering." Al met al heeft hij zijn roeping wel gevonden. Hij heeft, met uitzondering van de periode in de bottelarij in Zoeterwoude, altijd op de spullen van een ander gepast. Het tekent de magazijnmeester. Vers van't Vat, maart 2003 11

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 11