mee te vergelijken/ continent, uit om partnerships met hen aan te gaan. Heineken ziet de behandeling van medewerkers als een verantwoordelijkheid van de werkgever en is die uitdaging dan ook aangegaan. Sindsdien werken we intensief samen met onder meer de Wereld Gezondheids Organisatie/UNAIDS en de Wereldbank." Wat Heineken dan precies doet om veel voorkomende ziekten, waaronder aids, aan te pakken, daarover vertelt Henk Rijckborst uitvoerig. "We hebben op proef in enkele van onze Afrikaanse brouwerijen kliniekjes opgezet. Na een jaar voorbereiding zijn we in september 2001 van start gegaan in Rwanda en Burundi; dat project was voor ons een leerproces. In september 2002 volgden de Congo's. Mijn collega Stefaan Van der Borght, Hans van Mameren en anderen van het cluster Afrika en ikzelf hebben daarin een belangrijke rol gespeeld. In die brouwerijkliniekjes kunnen medewerkers en hun familieleden terecht voor medische zorg. Dankzij aids- cocktails, die wij tegen een gereduceerde prijs inkopen via Pharmaccess International, kunnen wij van aids een chronische, maar te behandelen aandoening maken. Dat is echter niet het enige dat we doen. Voorlichting is minstens zo belangrijk. Het is een cliché, maar voorkomen is, zeker hier, beter dan genezen." Pech De brouwerijkliniekjes krijgen per jaar duizenden bezoeken van de ruim 7.000 medewerkers en hun gezinnen. De artsen, verpleegkundigen en het ondersteunend personeel die er voor Heineken werken, hebben daar hun handen vol aan. Met succes. "Waar onze programma's draaien, is de aidssterfte zo goed als verdwenen", vertelt Rijckborst. "In het algemeen gaat de gezondheidszorg voor onze medewerkers met sprongen vooruit. We hebben ongeveer 400 dollar per jaar per medewerker te besteden aan zorg. De gemiddelde inwoner van bijvoorbeeld Rwanda moet het doen met een schamele 5 dollar per jaar. Een enorm verschil." Wie het geluk heeft Heineken-medewerker te zijn, komt dus in aanmerking voor gezondheidszorg op een acceptabel niveau. Anderen hebben pech. "Dat is hard", geeft Rijckborst toe. "Maar zo gaat het nu eenmaal in Afrika. Een principiële discussie is zinloos. Dit continent is niet te vergelijken met de westerse wereld, waar je heel gewoon naar je huisarts gaat. vervolg op pagina 10

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 9