Dr. Henk Rijckborst, director Heineken Medical Services: Afrika. De hongersnood die het continent boven het hoofd hangt, zorgt ervoor dat het bijna dagelijks in het nieuws is. Ziekten, met name aids, eisen hun tol, burgeroorlogen slachtoffers. Lokale overheden staan machteloos en daarom springen bedrijven in de bres voor hun medewerkers. Dr. Henk Rijckborst, director van Heineken Medical Services, is nauw betrokken bij een project ter bestrijding van ziekten onder medewerkers van Heineken Brouwerijen in Afrika. Barrière Brouwerijkliniekjes 'Afrika is nergens Tekst Arno Verbaas Ten zuiden van de Sahara zijn meer dan dertig miljoen mensen besmet met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Schrikbarende cijfers, vindt Rijckborst. "Maar dat is niet alles. Laat ik een voorbeeld geven om te illustreren hoe ingrijpend een ziekte als aids kan zijn. In Zuid-Afrika is ruim dertig procent van de inwoners seropositief; onder tieners ligt het percentage tegen de vijftig. Zonder behandeling heb je hooguit tien jaar te leven en als gevolg daarvan slaat de demoralisering toe. Jongeren zien niet in waarom ze zouden moeten studeren en leiden een doelloos bestaan, niet zelden in het criminele circuit. Onder jongvolwassenen, de 'motor' waarop de economie draait, is aids al jaren doodsoorzaak nummer één. Bijkomend probleem is dat aids wordt gezien als een 'shameful death'; er rust een enorm taboe op de ziekte. Kortom: als je aids wilt bestrijden, pakje met alleen het uitdelen van medicijnen maar een klein deel van het totale probleem aan. Aids ontwricht samenlevingen op een onvoorstelbare schaal." Henk Rijckborst is sinds 1984 namens Heineken werkzaam voor expatriates en lokale medewerkers in Afrika. Daardoor maakte hij van dichtbij mee hoe moeilijk het is daar een project van de grond te krijgen. "Je zou zeggen dat lokale overheden er alles aan doen om de snel om zich heen grijpende ziekten te bestrijden. Dat is niet zo", weet Rijckborst. "Vreemd genoeg is het niet zo dat er geen geld is om aids te bestrijden. In een door de Verenigde Naties opgericht 'Global Fund' is bijna twee miljard euro gestort. Dat lijkt heel wat, maar naast aids moet ook de bestrijding van ziekten als malaria en tbc uit dit fonds worden betaald. Er is minimaal tien miljard nodig om dat een beetje van de grond te krijgen. Helaas wordt in het Global Fund teveel gediscussieerd en te weinig gedaan." Het grootste probleem is echter dat het de Afrikaanse overheden niet lukt daadwerkelijk hulp te bieden aan de lokale bevolking. Rijckborst: "Voorlichten, testen, begeleiden en behandelen vraagt organisatie en die is er niet. Daarbij moet je je bedenken dat het bijna onmogelijk is de getroffenen daadwerkelijk te bereiken. Reizen naar Afrika is gemakkelijker dan reizen in Afrika. Die hindernis moet dus ook nog worden genomen." Omdat Afrikaanse overheden niet adequaat reageren op de aids-epidemie, nemen steeds meer bedrijven zelf het heft in handen. Heineken vervult een voortrekkersrol. Niet toevallig, vertelt Rijckborst: "De internationale gezondheidsorganisaties daagden enkele jaren geleden bedrijven in de mijn- en de brouwindustrie, de grootste industrieën op het Afrikaanse Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 8