En hoe zit dat met een flesje? Hoe leg je mensen uit watje doet? Wat vind jc het leukste aan je werk? Wat zijn je plannen voor de toekomst? Met een spuitbusje spuit hij dan ook druppeltjes op een glas. "Eigenlijk is de schuimkraag nog belangrijker", vervolgt hij, wijzend op een aantal minifusten. Uit een ervan tapt hij voorzichtig bier in een karafje en schenkt dat vervolgens in het gias. "Kijk, zo mooi kun je de kraag bijna niet tappen." Voorzichtig houdt hij het glas vers getapt bier omhoog. Het zit vol parelende druppeltjes, waarvan er één een weg naar beneden heeft gezocht. "Bij het opmaken van flesjes komt nog meer kijken. Eerst moet het etiket erop. Dat plak ik zelf, want het moet recht zitten. Bij machinaal geplakte etiketten komt het voor dat een etiket niet precies recht op een flesje zit. Ik ben een pietlut wat dat betreft", geeft Loek toe. "Ik plak op gevoel, maar omdat ik dit werk al zo lang doe, gaat het bijna altijd goed. Zit het etiket eenmaal, dan krijgt het flesje een laklaag. Daardoor gaat het mooi glanzen, ziet het etiket er goed uit en blijven de druppeltjes nog beter zitten." Hij wordt ruw onderbroken door een exportflesje, dat op de grond stuitert. Het is nog heel, maar toch is Loek ontevreden. "Waar is de kunstdruppel?" klinkt het. Kunstdruppel? "We fotograferen een flesje liggend, terwijl uit de hals nog één druppel hangt", legt Loek uit. Een nieuwe druppel is snel gevonden en zo kan de fotosessie ongehinderd doorgaan. "Als ik op verjaardagen vertel wat ik voor de kost doe, kijken mensen me eerst vreemd aan. Of ik ze in de maling neem. Maar bierstyling is toch echt een vak. En bijzonder ook, vind ik. René Molenaar en ik zijn de enige twee bierstylisten in Nederland." "Het experimenteren. Het kan altijd nog beter en mooier. In mijn vak moet ik, tussen de verschillende fotoshoots, veel wachten. Dat geeft me de gelegenheid nieuwe dingen te proberen. Bovendien moet ik met sommige bieren nog oefenen. Muphy's Stout bijvoorbeeld heeft een lastige schuimkraag die veel training vereist." "Er is nog genoeg werk aan de winkel", vindt Loek. "Ik wil bierstyling perfectioneren. Dat ligt nu eenmaal in mijn aard. En ik wil doorgaan met het fotograferen van Heineken- promotiemateriaal in mijn fotostudio. Ook daarin ben ik een perfectionist." Vers van 't Vat, januari 2003 13

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 13