Van Top/VUT naar pensioen Taak Op dit moment praat een commissie van Heineken-mensen en vertegenwoordigers van de vakbonden over een nieuwe pensioenregeling. Het is pas een paar jaar geleden dat er een nieuw pensioensysteem werd ingevoerd. Waarom wordt er over een nieuwe pensioenregeling gepraat? Wat zijn de overwegingen? Wat doet de commissie met de uitkomsten? Heineken vervolg van pagina 9 Eigenlijk is Afrika nergens mee te vergelijken. Je móét kiezen; je kunt niet iedereen bereiken. Wij kiezen voor onze medewerkers, in de hoop dat ons voorbeeld navolging krijgt. De reacties van andere bedrijven, die we over ons project informeren, zijn in elk geval positief." Desondanks bazuint Heineken het succes van de proef niet rond. Terecht, meent Henk Rijckborst. "Er is een aantal redenen om de hoopgevende resultaten niet teveel aan de grote klok te hangen. De belangrijkste is dat we te maken hebben met mensen en die behandelen we uiterst vertrouwelijk, zeker gezien het taboe dat op met name aids rust. Daarnaast willen we niet de indruk wekken dat we uit dit project concurrentievoordeel halen. Tot slot moge duidelijk zijn dat Heineken zich met deze zorg aan de rand van haar verantwoordelijkheid bevindt. We bieden een hightech behandeling in een primitieve omgeving en tasten steeds de grenzen van het aanvaardbare af. Onze medewerkers hebben werk en daarmee perspectief; ze zijn in vaste dienst en we kunnen hen gemakkelijk bereiken. Miljoenen anderen leven van dag tot dag en voeren een strijd om te overleven. In Afrika heb je geen zekerheden." Rijckborst hoopt het project in de toekomst ook elders van de grond te krijgen. "Deze maand beginnen we in Lagos, de hoofdstad van Nigeria. Wij zullen te zijner tijd ook zeker naar Azië kijken. Daar woont tweederde van de wereldbevolking. Er mogen dan relatief minder aidsslachtoffers zijn, in absolute aantallen zijn het er veel meer dan in Afrika. Aziatische overheden beginnen het probleem na lange tijd te erkennen. Aids is geen Afrikaans, maar een wereldwijd probleem. De mensheid als geheel heeft de taak daarvoor een oplossing te zoeken." Tekst Wilma Gertenaar 10 Waarom dan nu weer praten over een nieuwe regeling? Wij vroegen het Hans OlthofT en Henk Klein Overmeen. Hans is in de commissie vertegenwoordiger namens Heineken en Henk namens de FNV. "In de CAO van 2000-2001 staat de afspraak dat er een onderzoekscommissie wordt ingesteld die onderzoekt hoe de Top/VUT en de pensioenregeling bij elkaar gevoegd kunnen worden tot een flexibele vroegpensioenregeling. Daarnaast heeft de regering aangegeven dat zij de VUT-regelingen wil zien verdwijnen. De fiscale voordelen van een VUT-regeling voor bedrijven zullen worden opgeheven. Tot slot is het belangrijk dat medewerkers de mogelijkheid krijgen om te kiezen. Wanneer je met pensioen gaat en hoe hoog de pensioenuitkering moet zijn, kun je straks zelf bepalen door de keuzes die je maakt. Daarmee gaat Heineken mee in een bredere maatschappelijke ontwikkeling." De Top/VUT-regeling is een combinatie van pensioen en VUT. De nieuwe pensioenregeling wordt een regeling die pensioen en VUT combineert in één vroegpensioenregeling. De nieuwe regeling moet beheersbaar en betaalbaar zijn voor alle partijen. De nieuwe regeling zal uitgaan van het middelloonsysteem. Daarin wordt een relatie gelegd tussen het gemiddeld verdiende salaris en de pensioenuitkering. Er komt een overgangsregeling voor mensen die nu of binnenkort de VUT-gerechtigde leeftijd bereiken. "De voorstellen van de commissie worden voorgelegd aan de CAO-onderhandelingspartners. Die maken uiteindelijk de keuzes. Pas als deze partijen het eens zijn, kan sprake zijn van een nieuwe pensioenregeling binnen Heineken", besluiten Henk en Hans. Hans Olthoff en Henk Klein Overmeen Nederlands Beheer V"

Vers van 't Vat | 2003 | | pagina 10