'Hier en daar echter zien we de leiding in handen van vrouwtjes en vrouwen.' Offers geboren leiders niets te vrezen. Bij wolven noemen we hem de alfa-man of de top-reu. Hij moet echter wel steeds in de gaten houden of er niet aan zijn stoelpoten wordt gezaagd en of er geen valkuilen voor hem worden gegraven. Dit soort burger oorlogen hoort blijkbaar bij het leven van in groepsverband jagende hondachtigen. De mannelijke mens kan zich aan dit evolutionaire mechanisme niet onttrekken. Miljoenen jaren oude gedragspatronen verdring je immers niet zomaar. En als het eropaan komt - in de vruchtbare periode dus - telt alleen het eigenbelang. We zijn dan ook uit op persoonlijk voordeel, het verbeteren van onze eigen positie. De evolutionaire betekenis zal duidelijk zijn: de leiding gevende reu heeft, als het om de voortplanting gaat, het exclusieve dekrecht. Logisch dus dat het management in de regel conservatief is. Hier en daar echter zien we de leiding in handen van vrouwtjes en vrouwen. Vergeleken met de mannenwereld zijn zij een toonbeeld van rust en geweldloosheid. Waarschijnlijk komt dat doordat vrouwen en vrouwelijke dieren gewoon betere managers zijn dan mannen. Toch stoten zij niet door naar de top. Zelf zeggen ze dat ze zich gehinderd voelen door de machocultuur die daar heerst. Alles wat overheid en bedrijfsleven hebben aangesleept om het werk specifiek voor vrouwen aantrekkelijker of doenlijker te maken, zoals duobanen, flexibele werktijden en bedrijfscrèches, had weinig resultaat. Het blijkt dat vrouwen, ondanks hun opleiding en ervaring, hun capaciteiten en wil tot werken, geen carrière lijken te ambiëren. Voor hen zijn harmonie en communicatie belangrijker. Mannen zijn veel eerder bereid offers te brengen ten gunste van hun carrière; dat zit in hun genen verankerd. Ik denk dat die offers voor hen ook minder groot zijn dan voor vrouwen. Leiderschap verhoogt immers, in elk geval in het dierenrijk, de kans op nazaten. En daar draait het om bij het voortbestaan van soorten, inclusief de mens. Het best wordt de 'rechtvaardiging' voor de strijd tussen mannen om de top verwoord in de dialoog tussen Mao Tse Tung en Henry Kissinger. Mao stelde op een gegeven ogenblik de intieme vraag: 'Hoe komt zo'n dikke en lelijke man als u toch aan zo'n mooie vrouw?' Waarop Kissinger antwoordde: 'Macht maakt zelfs mij aantrekkelijk!' Wat Kissinger bedoelde, bleek op de begrafenis van Franpois Mitterand. Na zijn dood liepen er drie vrouwen achter de baar: zijn echtgenote, zijn maïtresse en haar dochter. Een alfa-reu laat zijn potentie zien. Na zijn dood als het moet. Vers van 't Vat, sssT. •^"fgjaiMBiHKTr ""WFfiiW1Wf -r;;

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 7