De man wikt, de vrouw beschikt Bij veel vogelsoorten zijn de mannetjes met de uitbundigste veren favoriet bij de vrouwtjes. Van pauwen is bijvoorbeeld bekend dat de hennen de haan met de mooiste en langste staart de eer gunnen. Ook bij veel andere diersoorten heeft de vrouwelijke sekse een voorkeur voor de uitbundigst baltsende, mooist zingende en kleurrijkste macho's. Puur show dus! Eigenbelang December is bij uitstek een feestmaand. Maar de donkere dagen zijn ook een tijd van bezinning. In het kader van de feestelijk heden hebben we Maarten Frankenhuis, directeur van de Amsterdamse dierentuin Artis, bereid gevonden speciaal voor Vers van 't Vat een 'bezinnend' artikel te schrijven. De aloude strijd tussen mannen onderling en die tussen mannen en vrouwen staat centraal. Uiteraard met dieren als uitgangspunt. Tekst dr. Maarten Th. Frankenhuis, directeur Artis Mannenmaatschappijen in het dierenrijk worden gedomineerd door fysieke kracht en 'powerplay'. Die zijn van levensbelang als je wilt overleven in een gevaarlijke omgeving. In het verleden gold voor de mens hetzelfde. En ook nu nog laat u zich permanent in de luren leggen door wasbord en biceps, lipstick en rouge, toupet en facelift. Met andere woorden: jeugd, kracht en gezondheid, synoniem voor vruchtbaarheid, trekken blijkbaar heftig aan. In alle geledingen van het bedrijfsleven en het openbare leven vindt u er de resten van terug. Zo wordt niet voor niets het merendeel van het pluche in bestuurskamers bezet door mannen. Dat betekent overigens niet dat zij ook de beste managers zijn! Bij veel diersoorten die in groepsverband jagen, en dus ook bij de mens, worden doorlopend aanvallen op het leiderschap gepleegd en vooral op de leider zelf. Managers moeten dan ook altijd op hun hoede zijn. Zolang het goed gaat, hebben Heineken

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 6