Met limonade het land door "Deze foto is in 1960 gemaakt", zegt Henk Bakker. Hij is de jongen achter de koplamp van een vrachtwagen van transportbedrijf Van der Lee, dat in die tijd voor Vrumona limonade bezorgde bij klanten. Files Tekst Arno Verbaas Henk Bakker weet het nog als de dag van gisteren: hoe hij als vijftienjarige jongen werkte bij Van der Lee en samen met chauffeur Herman Weverwijk, rechts op de foto, het hele land door reed. "We hadden een vaste, wekelijkse route", vertelt hij. "Deze foto is genomen op een dinsdag of een woensdag; dan gingen we onze klanten in Amsterdam af. Hier waren we aan het lossen bij Dierdorp. De eigenaar van de zaak had een fotocamera en hij heeft deze foto gemaakt. Dat lossen was overigens zwaar werk: de flesjes limonade zaten in houten kratten, die we met de hand moesten tillen. Het enige hulpmiddel waarover we beschikten, was een rolbaan om de kratten op te zetten en een steekwagen om ze bij klanten naar binnen te rijden. Niks heftruck of hydraulische laadklep." Amsterdam was niet de enige plaats waar Henk en Herman kwamen. "We gingen regelmatig naar Groningen en Den Haag of doorkruisten Zeeland. We maakten vaak lange dagen. Ik heb veel van Nederland gezien in die jaren", mijmert Henk. "Maar er was ook iets wat ik toen niet heb gezien: files en opstoppingen. Die had je nog niet. Heerlijk! Trouwens, het werk was in het algemeen veel relaxter dan nu. We hadden bij een klant nog eens tijd voor een praatje. Dat gebeurt nu veel minder: het is laden, lossen en wegwezen." Files waren wel de voornaamste reden dat Henk op zijn zesentwintigste, toen hij zelf inmiddels chauffeur was, besloot iets anders te gaan doen. "Ik had geen zin in die dagelijkse ellende. Nadat ik er een tijdje tussenuit was geweest, ben ik als heftruckchauffeur bij Vrumona begonnen. Logisch eigenlijk; ik had al jarenlang indirect voor Vrumona gewerkt en ik woonde in Bunnik. In het begin moest ik er wel aan wennen dat ik geen contact meer had met klanten. Maar nu mis ik dat niet meer." Inmiddels werkt hij al weer 26 jaar bij Vrumona, en met plezier. Henk: "Als je eenmaal met Vrumona te maken hebt gehad, blijft dat in je achterhoofd zitten. Bij mij al meer dan veertig jaar!" Heineken Nederlands Behi

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 22