Avontuur Waarom bewegen zich dan in de donkere nacht eenzame figuren over de brouwerijterreinen van Heineken? Blijkbaar zit niet iedereen bij de warme kachel. "Hoezo kerstdiner? Beveiliging stopt niet omdat het toevallig kerst is. Tijdens de kerstdagen zijn wij gewoon op onze post!" Jo Budde, Hugo van de Kruyssen, Mart de Gier en Guust Sijnesael van de afdeling Beveiliging bij de Bossche Brouwerij vieren het feest van het licht een beetje anders. Of de mannen er nou zin in hebben of niet, werken moeten ze. "Wij werken volgens een rooster", vertelt Mart. "Wie de klos is, is de klos. Ruilen kan alleen bij hoge uitzondering; je moet in principe gewoon je dienst vervullen." Ben je eenmaal 'de klos', dan kan het mee- of tegenvallen, vindt Jo. "Het maakt een groot verschil of je de vroege, de late of de nachtdienst hebt. En of je één of twee diensten moet draaien." Vervelend blijft het, hoe dan ook. Want kerstfeest vieren met vrouw en kinderen, of misschien wel met de hele familie, is er dus niet bij. "Ik werk al 24 jaar bij Heineken in de beveiliging en het is maar zelden voorgekomen dat ik tijdens de kerstdagen niet hoefde te werken", meldt Guust. "In het begin moest mijn vrouw er erg aan wennen dat ik Kerstmis niet thuis kon vieren. Gelukkig kan ze altijd bij onze dochters terecht." Ook bij Hugo thuis vinden ze het minder leuk dat hij er met kerst niet is. Zelf berust hij erin; "Het is nu eenmaal 'part of the job'. Ik heb er geen problemen mee." Blijft de vraag natuurlijk of de mannen zich niet ontzettend vervelen tijdens de kerstdagen. De Bossche brouwerij ligt immers zo goed als stil en op een paar eenzame collega's na is het er uitgestorven. "We zijn juist extra alert", zegt Jo. "Waar mede werkers aanwezig zijn, controleren die de installaties. Is de zaak verlaten, dan doen wij dat. Uiteraard moeten we altijd opletten of er nergens wordt ingebroken of ander onraad is." Hugo vult aan: "Het risico dat er iets gebeurt, is nu eenmaal groter als er geen sociale controle door medewerkers is." Volgens Mart kan er altijd iets gebeuren. "Vorig jaar reed op kerstavond een auto door de omheining. De bestuurder moest door de brandweer uit zijn benarde positie worden bevrijd", vertelt hij. "Zo'n situatie kan zich natuurlijk ook op een 'normale' werkdag voordoen, maar ik vond het toch wel bijzonder dat het juist die avond gebeurde. Overigens heeft die automobilist aan dat avontuur geen blijvend letsel overgehouden." Gelukkig staat niemand er in zulke gevallen alleen voor. "We werken altijd met een vaste 'maat'", Heineken

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 20