'Vrijwilligers hebben genoeg aan tevreden mensen.' Stoeien Opbloeien terreinen actief. "Eens per jaar vindt in en rond Waalwijk de '80 van de Langstraat' plaats", vertelt hij. "Dat is een wandeltocht van tachtig kilometer, die de deelnemers binnen twintig uur moeten afleggen." Logisch dat het Rode Kruis erbij betrokken is: er zullen ongetwijfeld uitvallers zijn. "Klopt", zegt Peter. "Uiteraard helpen we die mensen zoveel mogelijk. Maar er gebeurt meer. Ik zit bij de verbindingsdienst, de spin in het web tussen de verschillende hulpdiensten. Wij zorgen ervoor dat alle communicatie tussen de hulpdiensten tijdens de tocht soepel verloopt. Is bijvoorbeeld ergens een ambulance nodig, dan krijgen wij het verzoek daartoe binnen en leggen verbinding met de ambulancepost." Typisch zoiets waarbij je - letterlijk - niet stilstaat tijdens de tocht. Peter: "Het Rode Kruis doet meer dan 'eerste hulp bij ongelukken'. Juist dat vind ik - techneut als ik ben - geweldig leuk om te doen. Wat overigens niet wil zeggen dat ik ook niet af en toe een blaar doorprik!" De opvang van jongeren is populair onder Heineken- medewerkers. Ook Mari van der Velden (Colonne 12, Den Bosch) houdt zich daarmee in zijn vrije tijd bezig. "De term 'hangjongere' is erg negatief", vindt hij. "Wij proberen dat imago een beetje op te poetsen." In zijn woonplaats Vught kunnen jongeren in het weekend terecht in een wijkgebouw. "Wij zorgen ervoor dat de boel open is en dat de koffie klaarstaat. Daarnaast ben ik met een aantal vrijwilligers bezig met de opzet van een internetcorner." Mari's werk gaat verder dan alleen toezicht houden en af en toe 'een potje stoeien met de jongens': "Ik heb het zogenoemde 'dienst-overdrachtboek', dat we op het werk gebruiken, geïntroduceerd. Daarin noteren we wat er de vorige avond is gebeurd, zodat iedereen op de hoogte is. Zo zie je maar dat goede ideeën overal bruikbaar zijn." Verder vindt hij het belangrijk dat jongeren iets meekrijgen waar ze wat aan hebben in hun verdere leven. "We bieden voorlichting over drugs- en alcoholmisbruik en onlangs zijn we bijvoorbeeld in de gevangenis in Vosseveld geweest." Het is niet bijzonder dat hij juist dit werk doet, vindt Mari. "Ik heb zelf twee dochters in de leeftijdsgroep 12-16 jaar, precies onze doelgroep. Op vrijdagavond gaan we gezellig met het hele gezin naar het wijkgebouw. Je kunt op de bank voor de tv gaan liggen, of iets nuttigs doen met je tijd. Wij kiezen voor het laatste." "Vrijwilligerswerk is een soort virus", vindt Gert Vermeulen, werkzaam bij DCS Export Hij is actief voor de vereniging De Zonnebloem, bestaande uit vrijwilligers die zich inzetten voor langdurig zieken, gehandicapten en ouderen. "Daar ben ik via via ingerold. Inmiddels ga ik elk jaar een week op vakantie met een groep patiënten. We verblijven in een aangepast hotel. Daarvan heeft De Zonnebloem er een aantal, verspreid over Nederland. Onderdak is dus geregeld, maar verder doen we alles zelf: vervoer, vermaak, koken, afwassen. En natuurlijk dragen we zorg voor de vakantiegangers." Gelukkig staat Gert daar niet alleen voor. "De helft van de deelnemers is patiënt en de helft vrijwilliger. Zodoende ben je nauw betrokken bij het doen en laten van een patiënt. Ik merk wel dat ik moet uitkijken niet te veel leed mee naar huis te nemen. Zo ben ik met mensen op vakantie geweest die enkele weken later overleden. Dat doetje wat." Zwaar, maar mooi werk dus. "Het leukste vind ik datje mensen ziet opbloeien. Normaal gesproken zouden ze waarschijnlijk niet meer aan een vakantie toekomen. Dankzij De Zonnebloem krijgen ze die kans alsnog. Het geeft mij ontzettend veel voldoening daaraan mijn steentje bij te dragen."

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 13