Voldoening.s yo\^oen^e Ze zijn er nog genoeg: mensen die zich vrijwillig inzetten voor anderen. Ze vragen geen voorrijkosten, sturen geen torenhoge rekeningen en hebben bij de invoering van de euro hun prijzen niet verdubbeld. Simpelweg omdat ze hart hebben voor waar ze mee bezig zijn. Het gaat bij vrijwilligerswerk om de voldoening die je eruit haalt. Tevreden mensen zijn de beste beloning die je je kunt wensen. Winnaar Spin in het web Tekst Arno Verbaas Werken bij Heineken betekent niet dat medewerkers alleen voor Heineken werken. Collectanten voor goede doelen, voorzitters van allerlei verenigingen en mensen met uit de hand gelopen hobby's - je komt ze waarschijnlijk dagelijks tegen zonder datje het weet. Onze oproep aan hen op het BrowseHuis leverde, al dan niet via collega's, veel enthousiaste reacties op. Daaruit moesten we noodgedwongen een keuze maken. "Zoals overal kennen we ook in mijn woonplaats Enkhuizen het probleem van de 'hanggroepjongeren'", vertelt Albert Mullens, werkzaam op de administratie van Heineken Brouwerijen Noord-Holland in Alkmaar. "Met een aantal ouders hebben we daarom een werkgroep opgericht, om daar in onze wijk wat aan te doen." De werkgroep ging op zoek naar een ruimte waarin de jongeren vooral zichzelf konden zijn. "We wilden een soort huiskamer creëren", zegt Albert. "Die gasten tussen twaalf en achttien jaar hebben niet zo veel wensen. Ze willen gezellig onder elkaar zijn en een beetje tv kijken, een spelletje doen of gewoon praten." De start van het project, begin dit jaar, was stormachtig. "We hebben meegedaan aan een prijsvraag van stichting De Wijk. Vijf projecten uit heel Nederland, bedoeld om wijken veiliger te maken, werden genomineerd voor de Samen Veilig- prijs 2002. Ons idee was er één van. Halsoverkop stelde de gemeente toen drie klaslokalen beschikbaar, waarin we drie maanden mochten proefdraaien. Kort daarop hoorden we dat we de winnaar waren. Met het prijzengeld - ruim 20.000 euro - konden we meubels aanschaffen en een computernetwerk aanleggen." De gemeente was inmiddels overstag en de groep mocht gebruik blijven maken van de klaslokalen. Het meest bijzondere van het project is de rol van de jongeren, vindt Albert. "Zij hebben zelf een aantal verantwoordelijkheden. Wij sturen en grijpen in als dat echt nodig is. Dat werkt. Inmiddels hebben zich ruim zeventig jongeren aangemeld en is de overlast in de wijk zo goed als verdwenen." Peter Brekelmans, werkzaam bij Verpakken in Den Bosch, besteedt een groot deel van zijn vrije tijd aan het Rode Kruis. Naast zijn 'gebruikelijke' werk als ehbo'er is hij ook op andere

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 12