Wij weten niet of u naar aanleiding van het artikel Cultuurbarbaren in het vorige nummer van Vers van 't Vat inderdaad hebt gekeken hoe u de sfeer beïnvloedt en of u bereid bent te veranderen. Wij gaan in ieder geval weer een stapje verder. Afspraken Wandelgangen Ideeën Verantwoordelijk Utopia Tekst redactie Stel: we hebben allemaal naar onszelf gekeken en aangepast wat we willen veranderen. We staan daadwerkelijk open voor nieuwe ideeën en andere meningen. We blaken van durf en ondernemingslust en houden ons aan gemaakte afspraken. Voor de gelegenheid zijn we een aantal jaren verder. Hoe ziet de wereld binnen Heineken er dan uit? Afspraken maken is een serieuze bezigheid. Dat heeft wat aanpassingen gekost, want als je alleen nog maar afspraken maakt om je eraan te houden, ga je er heel anders naar kijken. Voor je iets belooft, moetje heel goed nadenken of je je belofte wel kunt inlossen. Dat heeft weer gevolgen voor de manier waarop we onze werkzaamheden plannen. Heel realistisch. Bijkomend voordeel is, dat het aantal mensen dat het idee heeft 'overvraagd' te worden, sterk afneemt. Dat is niet zo gek: als alle planningen realistisch zijn, zijn de grenzen duidelijk. Ook als je een afspraak niet kunt nakomen, is er sprake van duidelijkheid. Er wordt op je gerekend, dus geef je tijdig aan datje niet kunt leveren watje hebt beloofd. Dit stelt niet alleen de verwachtingen van collega's bij en voorkomt dus een hoop frustratie, maar geeft hen ook de kans er vroegtijdig op in te springen. We hebben nog steeds gangen, maar niet langer wandelgangen. De noodzaak je ongenoegen via via duidelijk te maken is eigenlijk verdwenen. Natuurlijk bestaat er nog steeds zo af en toe onenigheid over onderwerpen, maar omdat het iedereen duidelijk is waarom beslissingen worden genomen, is het meeste onbehagen daarover verdwenen. 'We zijn het erover eens dat we het oneens zijn', is de manier waarop we tegenwoordig met meningsverschillen omgaan. Een hele opluchting. Alleen voor de mensen, die niet kunnen accepteren dat de beslissingsbevoegdheid soms niet bij hen ligt, blijft er een probleem bestaan. We zijn nog niet helemaal bevrijd van onze hokjesgeest. Maar we doen ons best. Door de verschuivingen in de organisatie vindt er toch al veel meer kruisbestuiving plaats tussen mensen van verschillende afdelingen. Bovendien bestaat de Heineken-bevolking steeds meer uit mensen van allerlei pluimage die helemaal geen last lijken te hebben van oude grenzen en barrières. De kennis die je nodig hebt is op de meest onverwachte plaatsen te vinden. Kennis hoeft lang niet altijd uit de eigen afdelingsgelederen te komen. Dat geeft mensen de ruimte om ongebruikte talenten aan te boren en te gebruiken. Nietje functie of wie je kent zijn bepalend voor de waardering maar je inbreng in en bijdrage aan processen. De introductie van prestatie-indicatoren heeft in eerste instantie voor veel nervositeit gezorgd. We waren bang afgerekend te worden op zaken die we niet helemaal zelf in de hand hebben. Nu we een beetje aan het idee gewend zijn geraakt, geeft ook dat veel duidelijkheid. Vooral ook omdat we invloed hebben op de totstandkoming van die indicatoren. Sommige meetpunten delen we met anderen. Dat is een oefening in vertrouwen. Want we moeten erop vertrouwen dat alle anderen net zo graag als wij aan de doelstelling willen voldoen. Bijkomend voordeel is dat we er plezier in krijgen met z'n allen voor één doel te gaan. Een nieuwe cultuur is geen garantie voor persoonlijk geluk of een glanzende carrière. Niet alles gaat straks vanzelf. Muren die je zelf bouwt, blijven gewoon staan, hoezeer de wereld om je heen ook verandert. De verandering zal je echter wel de ruimte geven om de plek in de organisatie te vinden die het beste bij jou past. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 10