doos Schaduwdraaien met Hei-Time De foto uit de oude doos in het septembernummer van Vers van 't Vat leverde drie reacties op van attente lezers. De heren F. van der Lee, A. Doderer en J. Erbé kwamen gezamenlijk tot het volgende achtergrondverhaal. Vrumona en Brouwerij Zoeterwoude zijn sinds 1 oktober aan het schaduwdraaien met het nieuwe tijdregistratiesysteem. De bedoeling is dat zij samen met DCS op 1 januari 2003 op dit systeem overgaan. Daarom informeerden wij eens hoe het ermee staat. Ruud van Dorst begeleidt de test bij Vrumona. Ook hij is overwegend positief. "Op dit moment gebruikt iedereen op kantoor en bij productie het nieuwe systeem. De vertegenwoor digers maken voor de tijdregistratie gebruik van sms-berichten. Het is voor iedereen wel even wennen. Als je niet gewend bent tijd te registreren, vergeet je het gemakkelijk. Dat geldt ook voor de mensen die nu dubbel moeten klokken, zowel in het oude als in het nieuwe systeem. Daarnaast experimenteren medewerkers nogal eens met de reden voor afwezigheid of houden pasjes twee keer voor de klok. Verder blijkt het met de passen ook niet altijd goed te zitten. Samen met de indeling van de tijdschrijfgebieden zal dit ons tot 1 januari nog veel tijd kosten." "De bewuste foto is waarschijnlijk in het voorjaar van 1950 gemaakt in de Quellijnstraat in Amsterdam. De blinde muur op de achtergrond maakte deel uit van de Heineken Brouwerij. Het is zeer goed mogelijk dat de vier heren - van links naar rechts Peetje Kerstbergen, Chris Boter, Henk Worm en Piet de Rijk - een werkbespreking bij Expeditie achter de rug hadden en nog even stonden na te praten, voordat ze op pad gingen met de Hessenwagen. Daarvan zie je op de foto nog net de achterkant. Deze 'flessenwagenchauffeurs' reden door Amsterdam om het kleinverbruik van Heineken te promoten bij slijters en kruideniers, maar ook bij de mensen thuis. Zij reden hierbij een vaste route en verkochten uit de voorraad op de wagen, die bestond uit houten kratten met flessen van 30 en 45 centiliter. Het complete bierassortiment van Heineken uit die tijd was op de 'leurwagens' vertegenwoordigd. Deze manier van promoten werd destijds in Amsterdam geïntroduceerd, later volgden ook andere plaatsen." Hans Noordermeer is controller bij de afdeling Verpakken in Zoeterwoude en tijdens het schaduwdraaien afgevaardigde van de brouwerij in de Hei-Time-projectgroep. Volgens Hans loopt het project redelijk goed. "De pilot wordt uitgevoerd bij Brouwen. Ieder team heeft een eigen tijdschrijver, iemand die de gegevens uit het systeem voor het team controleert. Het gaat dan om het accorderen van bijvoorbeeld overwerk en tandartsbezoek. Als het goed is, voeren de medewerkers zelf aan de klok die gegevens in het systeem in. Als ze dat vergeten is het de taak van de tijdschrijver om het gat dat ontstaat tussen ploegenrooster en gewerkte tijd te verklaren." Tegelijk wordt de koppeling met de salarisadministratie getest. Hans: "We kunnen ons wat dat betreft zeker geen fouten veroorloven." Vers van 't Vat, november 2002 23

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 23