De Heinekenprijzen 2002 Heinekeri Zijne Koninklijke Hoogheid Kroonprins Willem- Alexander heeft dinsdag 24 september de Heinekenprijzen uitgereikt. Dat gebeurde tijdens een speciale zitting van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in de Beurs van Berlage in Amsterdam. Deze maand ontving de redactie weer een aantal originele foto's, ingezonden door (oud-)collega's of consumenten, gemaakt in verschillende landen. De Heinekenprijzen voor wetenschap en kunst, bestaande uit een geldbedrag van respectievelijk 150.000 dollar en 50.000 euro, worden elke twee jaar samen met een symbool uitgereikt. Gewoonlijk deed Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus dat. Voordat de kroonprins de symbolen aan de winnaar over handigde, werden de winnaars eerst in video-interviews aan de aanwezigen voorgesteld. Elk van hen lichtte in een typerende omgeving zijn bezigheden toe. Professor Roger Tsien, winnaar van de Dr. H.P. Heinekenprijs voor de Biochemie en Biofysica, vertelde in het Nederlands Kankerinstituut over zijn werk. Hij kreeg de prijs voor zijn onderzoek naar het zichtbaar maken van processen tussen en binnen cellen. Het interview met Professor Dennis Selkoe vond plaats in het Amsterdams Medisch Centrum. Selkoe werd onderscheiden met de Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Geneeskunde, vanwege zijn onderzoek naar hersenziekten, met name die van Alzheimer. Professor Lonnie G. Thompson poseerde voor de markante brug naar de nieuwe Amsterdamse wijk IJburg. Hij ontving de Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Milieuwetenschappen, voor zijn onderzoek naar ijskernen uit de poolgebieden en de tropen. De Oude Kerk, ook in Amsterdam, was het decor waarin Professor Heinz Schilling zijn werk toelichtte. Hij won de Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Historische Wetenschap vanwege zijn onderzoek naar de vorming van staten in het vroegmoderne Europa. De Dr. A.H. Heinekenprijs voor de Kunst werd ten slotte toegekend aan videokunstenaar Aernout Mik, die in zijn eigen atelier over zijn werkwijze vertelde. Ad Lijffijt was in mei 2002 op vakantie op het Griekse vulkaaneiland Nisyros, vlakbij het eiland Kos, toen hij deze mooie foto maakte. Bij thuiskomst stond de boot tot zijn verbazing op een Heineken-kratje. De kleindochter van de heer en mevrouw Nierop uit Zandvoort stuurde deze foto als verrassing. Opa Klaas Nierop was in totaal veertig jaar werkzaam bij de Amstel Brouwerij in Amsterdam en de Heineken Brouwerij in Botterdam. Inmiddels is hij 81 jaar en geniet volop van zijn pensioen. Deze foto is genomen in het Franse Gordes, in de Provence, toen zij daar in mei dit jaar op vakantie waren. - I Jordy den Breeyen van de afdeling Document Services in Zoeterwoude maakte deze foto in een van de smalle straatjes van Tossa de Mar tijdens zijn vakantie in Spanje.

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 9