In 2001 werkten 5.748 mensen bij Heineken Nederlands Beheer: 4.672 mannen en 1.076 vrouwen, waarvan 425 vrouwen parttime werkten, tegenover slechts 75 mannen. Er lijken steeds meer mensen parttime te willen werken. Hoe kijken full- en parttimers tegen elkaar aan? Wij legden twee full- en drie parttimers een aantal stellingen voor. Als je parttime werkt, kun je geen carrière maken. Een parttimer is productiever, omdat de aandacht tussen thuis en werk beter is verdeeld. Tekst Wilma Certenaar Theo: "Eens, dat heb ik aan den lijve ondervonden." Miranda: "Ik denk dat dit afhangt van het aantal dagen dat je werkt en het soort functie dat je vervult. Ik heb zelf een aardige carrièremove gemaakt toen ik moeder werd van mijn dochter. Mooier kan bijna niet. In mijn oude functie merkte ik wel dat parttime werken niet altijd makkelijk was in te passen. Ik ben toch veel minder flexibel en kan niet meer dagelijks overwerken. Dat voelde niet goed en dus heb ik gekozen voor een andere functie voor drie dagen per week." Ton: "Voor zover ik het kan overzien, kun je als parttimer doorstromen tot mbo-niveau. Wil je als parttimer naar hbo- niveau, dan is dat sterk afhankelijk van de leidinggevende en van de soort functie. Voor de hogere functies gaat men er nog steeds vanuit dat er fulltime moet worden gewerkt." Yvonne: "In een leidinggevende functie is vier dagen per week wel minimaal, bovendien moet je dan als parttimer een heel grote discipline hebben." Barbara: "Daar ben ik het wel mee eens, ik heb zelf niet de ambitie om carrière te maken, maar ik denk wel dat het niet makkelijk is als je deeltijd werkt." Theo: "Dat blijft gelijk." Yvonne: "Volgens mij ligt dat vooral aan de werkinstelling van de persoon." Barbara: "Mee eens, je bent op je werk minder geneigd om privé-zaken af te handelen, want daar heb je op andere dagen de tijd voor." Miranda: "Productiever misschien niet, enthousiaster wel. Door de combinatie ben ik altijd na mijn vrije dag weer gedreven om naar mijn werk te gaan. Mijn ervaring bij Heineken is dat er nog erg moeilijk over deeltijdwerk wordt gedaan. Zonde eigenlijk, want enthousiaste mensen die graag willen werken, zijn altijd nodig binnen het bedrijf." Ton: "Ik denk wel dat een parttimer productiever is. Privé-zaken, dokter- en of tandartsbezoek worden meer in eigen tijd gepland. Bovendien hebben ze een extra drive om niet onder te doen voor een fulltimer. Alles blijft wel afhankelijk van de mentaliteit van de persoon zelf en van het feit of thuis een en ander goed is geregeld." Miranda Vijfvinkel Werkt drie dagen per week als medewerker Planning Control op de afdeling Marketing in Den Haag. Miranda werkt elf jaar bij Heineken. Yvonne Zwetsloot Werkt fulltime als assistent controller bij Planning Control Horeca in Den Haag. Yvonne werkt zeventien jaar bij Heineken. 6 Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 6