Proeflokaal de Boom Houttil 1, Alkmaar Tekst Menno Middelkoop "Hé, Jacques! Leuke vakantie gehad jongen?" Een bebaarde man stapt over de drempel en wordt enthousiast begroet. "Ja, alles prima. Had je anders verwacht?", reageert de man ad rem, terwijl zijn Macedonische berghond zich comfortabel op de granieten vloer nestelt. "Nou, hier ook alles oké, althans... totdat jij binnenkwam", grapt de eerste weer. Het decor is Proeflokaal de Boom, een knusse stamkroeg aan de Houttil in Alkmaar. De mensen hier lijken daadwerkelijk deel uit te maken van dezelfde stamboom: iedereen kent elkaar en zelfs wanneer dit niet zo is, worden belangstellende gesprekjes uitgewisseld. Stiltes zijn er amper, want zachte jazzklanken banen zich voortdurend een weg door de atmosfeer. De royaal gedecoreerde muren gunnen de bezoekers een kijkje in het verleden van dit pand. Een indrukwekkende reeks kleurrijk beschilderde wapenschildjes van de Koninklijke Marine herinneren aan de tijd dat 'onze jongens' deze locatie als hun vaste stamkroeg beschouwden. En het is alsof zij via de houten marinesymbolen over het Proeflokaal en zijn bezoekers waken. De tap bevat maar liefst zeven speciaalbieren van Heineken, want het Proeflokaal - gevestigd onder het biermuseum - schenkt voornamelijk bijzondere merken. 'Gij zult genieten', het gebod op de menukaart, is hier dan ook eenvoudig na te leven. Intussen betreedt een blonde dame de granieten vloer, waarop de Macedonische berghond ('onze vloerverwarming') nog altijd ligt te sluimeren, en begeeft zich naar een van de fraaie barkrukken. Ze legt een bosje bloemen neer naast de thee, die zonder verdere bestelling wordt geserveerd. Vaste klant zijn heeft zo z'n voordelen. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 18