Vit echte 8 professi op minuut moeten de Soepel Professionals Dinsdagochtend vroeg op het Leidse Centraal Station. Het is redelijk mooi weer, geen zon maar een lekkere temperatuur. De busafdeling van het station ziet er tegenwoordig indrukwekkend uit. Grote digitale borden die voortdurend van tekst en busnummer veranderen. Om de associatie met Schiphol compleet te maken, kun je de dienstregeling volgen op monitors die constant wijzigen als er een bus vertrekt. Het geheel doet erg betrouwbaar en soepel lopend aan. Leiderdorp, Den Haag en zelfs Amsterdam worden vanaf hier door de groengele Connexxion-bussen bediend. Bij de reizigers is op dit vroege uur niets te merken van reisstress of ongeduld. Alles loopt blijkbaar zoals het lopen moet. In de grote groep wachtenden zijn nog geen Heineken- mensen te ontdekken. Lijn 189 komt al wel op de dienstregeling voor. Centrum, Hazerswoude-dorp staat erachter. Vertrek 08.12 uur. Het is nu tien voor acht, dus moet er nog even worden gewacht. Speciaal voor dat doel is er een groot afdak waaronder een paar banken zijn geplaatst. Met dit rustige weer staat iedereen in overhemd en zomerjurk te wachten. Maar het zal hier 's winters ongetwijfeld flink spoken als de wind tussen de hoge gebouwen door giert en de regen onder het afdak door blaast. Veruit de grootste groep reizigers is jong en duidelijk op weg naar het werk. Ze hebben allemaal die 'regelmatige reiziger blik'. Een blik die anderen op afstand houdt, een basisvoorwaarde als je je tussen grote groepen onbekenden verplaatst. Terwijl we wachten, worden de vuilnisbakken geleegd door de gemeentereinigingdienst. Een hele verbetering, want ze zaten overvol. Alleen jammer dat het vuil dat er naast valt niet ook even wordt meegenomen. De reizigers reageren niet. Afstand en anonimiteit blijven gegarandeerd. Dan komt lijn 189 aangereden. Als bij toverslag verschijnen er meer of minder bekende gezichten. Dit moeten de echte 'professionals' zijn. De reizigers die tot op de minuut hun aansluitingen in het hoofd hebben, en precies weten hoeveel tijd er is om ergens koffie te drinken of van het perron naar de bushalte te rennen. De mensen die het afdak al zijn ontgroeid. Een groep van ongeveer twintig mensen stapt in de bus. Niemand hoeft een kaartje te kopen, iedereen is gewapend met een vervoersbewijs dat langer geldig is. 20 Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 20