In Kasteel Doorwerth, een prachtig kasteel aan de Fonteinallee 2 in Doorwerth, wordt van 1 augustus 2002 tot 1 april 2003 een expositie gehouden over Ernest de Pesters, Jager van Stand. De naam van Ernest de Pesters roept misschien niet bij iedereen onmiddellijk herkenning op. Maar Ernest de Pesters was de zoon van baron C.A. de Pesters, mede-eigenaar van de firma De Pesters, Kooij Co die in 1870 de NV Beiers-Bierbrouwerij de Amstel oprichtte. Ernest legde als jongetje van twee jaar de eerste steen van de nieuwe brouwerij. Mijnheer Ernest de Pesters werkte van 1893 tot 1933 bij de Amstel Brouwerij, waarvan hij in 1900 directeur werd. Nieuwe jachtwet Heineken Jager van stand Tekst Wilma Gertenaar De belangstelling van Kasteel Doorwerth richt zich echter niet zozeer op het werkzame leven van de heer De Pesters, maar meer op zijn vrijetijdsbesteding. De heer De Pesters was tijdens zijn leven van 1868 tot 1955 een 'weidelijk jager'. Een manier van jagen waarbij strenge regels worden gehanteerd. Allereerst om onnodig lijden bij dieren te voorkomen en ten tweede om een gezonde wildstand te behouden. Het Museum voor Natuur en Wildbeheer, gevestigd in Kasteel Doorwerth, verwierf kort geleden de volledige uitrusting van deze jager en natuurliefhebber. Misschien mede door het bezit van de Amstel Brouwerij was de heer De Pesters in staat veel tijd en geld in zijn hobby's te steken. Zo bezat de familie een groot jachtcomplex in de gemeenten Woudenberg, Leusden en Amersfoort en kocht en pachtte de heer De Pesters daar later nog jachtterreinen in Oostenrijk en Kroatië bij. Toen in Nederland een nieuwe jachtwet werd aangenomen die het mogelijk maakte niet- weidelijk te jagen, kwam de heer De Pesters hiertegen krachtig in opstand, omdat het totale aantal reegeiten en kalfjes door deze wet enorm afnam. Uiteindelijk zag de heer De Pesters zich genoodzaakt zijn jachtterrein naar Oostenrijk te verplaatsen, waar hij net als in Nederland kans zag het gebied zo te beheren dat de wildstand aanzienlijk toenam. De charme van de jachtuitrusting van de heer De Pesters is, dat het door de praktische en slimme vormgeving echt een voorloper is van de tegenwoordige out-door uitrustingen. Alles is licht van gewicht en als het even kan opvouwbaar. Zo is er een opvouwbaar schepnet, een apparaatje om de handen aan te warmen en een grote rugzak met een handopening aan de rugkant zodat er onder het lopen iets kan worden uitgehaald. De tentoonstelling toont echter niet alleen de uitrusting, maar ook brieven en aantekeningen van de heer De Pesters. Al met al is het een persoonlijk document geworden, waarin je de natuurliefhebber De Pesters beter kunt leren kennen. Het is zeker de moeite waard om Kasteel Doorwerth te bezoeken. De openingstijden t/m 31 oktober zijn van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tussen 1 november en 1 april is dit van dinsdag t/m zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Op eerste kerstdag en op oud- en nieuwjaarsdag is de tentoonstelling gesloten. Vanaf 1 april zijn de openingstijden van dinsdag t/m zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor vragen kunt u bellen met Kasteel Doorwerth, telefoonnummer 026-3390698. Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 18