René Polfliet is senior consultant bij Proseco B.V., het beveiligingsbedrijf van Heineken N.V. Proseco, gevestigd in Katwijk, werd in 1984 opgericht naar aanleiding van de ontvoering van de heer Heineken. Het bedrijf telt drie afdelingen: Operaties, Personnel Officemanagement en Consultancy Information Support. René werkt bij deze laatste afdeling. Hij is een van de twee senior consultants. Wat deed je hiervoor? Wat beveiligen jullie? Is dat zo bijzonder? Doen jullie ook onderzoek naar een gebied voordat iemand daarheen wordt uitgezonden? Hebben jullie wel eens mensen teruggehaald uit een risicogebied? Beveiligen jullie ook evenementen waarbij Heineken betrokken is? Wat vind je leuk aan je werk? Volg je cursussen om bij te blijven? Hoe zie je de toekomst? Tekst Liesbeth Groeneveld eigenlijk? "Ik werkte vijftien jaar bij Defensie, waarvan twaalf jaar als officier bij de Koninklijke Marechaussee. Daar was ik onder meer verantwoordelijk voor de grensbewaking op Schiphol, de beveiliging van het Koninklijk Huis en voor speciale opdrachten zoals EURO 2000. In die tijd was ik ook vijfjaar lang plaats vervangend chef van een anti-terreureenheid van de overheid." "Alle bezittingen en middelen van Heineken N.V. wereldwijd. De mensen die over de hele wereld voor Heineken werken en wonen, zijn onze eerste en grootste zorg. Daarnaast beveiligen we de gebouwen en materialen." "De persoonlijke aanpak van Heineken zie je bij andere multinationals veel minder. Er werken nogal wat medewerkers voor Heineken in landen waar je liever niet heen zou gaan als je niet wist dat er mensen zijn die zich bekommeren om je veiligheid. Wij zijn 24 uur per dag, zeven dagen per week bereikbaar. Vorig jaar hebben we bijvoorbeeld een nieuwe technisch directeur in Nigeria gekregen. Hij nam contact met ons op omdat hij zijn mensen en hun families telefonisch nauwelijks kon bereiken. Het ontbreken van betrouwbare communicatiemiddelen gaf hem een gevoel van onveiligheid." "Vooraf zoeken we uit hoe de veiligheidssituatie in een gebied of land is. Zo gaan we bijvoorbeeld na welke hotels veilig zijn of in welke delen van een stadje beter niet kunt zijn. Bepaalde informatie wisselen we uit met andere internationaal opererende bedrijven onder het motto: 'Beveiliging is nooit concurrerend, maar altijd samenwerkend'. Ons onderzoek is zo gedetailleerd mogelijk, vooral ten aanzien van landen met een verhoogd veiligheidsrisico, zoals Kazachstan, Burundi of Nigeria. Aan de hand van die gegevens hebben alle expats, managementtrainees en stagiair(e)s die naar het buitenland gaan, een gesprek met Proseco, het zogenoemde veiligheidsgesprek. In de twee jaar dat ik hier zit, heb ik over ongeveer veertig landen gesprekken gevoerd, variërend van Angola en Polen tot de VS en Zuid-Korea." "Toen de president van de Democratische Republiek Kongo, Kabila, vorig jaar werd vermoord, hebben we uit voorzorg families weggehaald. Datzelfde gebeurde een paar jaar daarvoor in Indonesië toen rellen ontstonden, waarbij op grote schaal brand werd gesticht. In zulke gevallen werken we overigens nauw samen met de betrokken clusterdirectie van Corporate, Personeelsdienst Internationaal en Heineken Medische Dienst." "Ja, bijvoorbeeld het Holland Heineken House tijdens de Olympische Spelen in Sydney en recentelijk in Salt Lake City. Eigenlijk werkt de beveiliging van zo'n evenement hetzelfde als de beveiliging van een brouwerij. We zien het evenement als een object en analyseren alle facetten die daarop van invloed zijn. Vervolgens geven we advies over de te nemen maatregelen om de risico's tot een minimum te reduceren. Daarbij valt te denken aan bewaking, toegangscontrole, het plaatsen van camera's en hekwerken. We willen voorkomen dat Heineken-medewerkers iets overkomt en het merk Heineken imagoverlies leidt." "De verscheidenheid aan onderwerpen waarmee je te maken krijgt: we beveiligen evenementen, brouwerijen, medewerkers en de familie Heineken. Verder is het prettig datje vrij zelfstandig je functie kunt uitoefenen in een internationale omgeving." "Ik heb een aantal relevante cursussen gevolgd. Daarnaast neem ik regelmatig deel aan workshops, seminars en lezingen en volg ik de vakbladen. De ASIS (American Society for Industrial Security) en de Europese tak daarvan voorzien ons ook van informatie over ontwikkelingen in ons vakgebied." "We werken aan een pro-actievere werkwijze. Dat betekent dat we niet meer alleen incidentgestuurd in actie komen. We gaan meer projectmatig werken en brouwerijen adviseren over de beveiliging in de breedste zin van het woord. In Nigeria bijvoorbeeld wordt een nieuwe brouwerij gebouwd en daar zijn we vanaf de tekentafel bij betrokken. Daarnaast werken we aan een eigen site op Heiway met landeninformatie en adviezen. Maar voor landen met een hoog veiligheidsrisico blijft het advies: neem contact op met Proseco B.V., want wij zijn van en voor Heineken." 10 Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 10