van 'DJ' Henk Foto's uit de oude doos Doelloos achter de geraniums zitten is er voor Henk Rademakers (67) niet bij. Zijn handen moeten iets te doen hebben. Sinds hij in 1993 zijn functie als technisch consultant bij Heineken neerlegde, besteedt hij dan ook veel vrije tijd aan zijn hobby: het verzamelen en opknappen van mechanische grammofoons. Sierlijk gekrulde horens Tekst Menno Middelkoop Regelmatig komt de redactie van Vers van 't Vat oude foto's tegen uit het kleurrijke verleden van Heineken. En natuurlijk zijn we dan benieuwd naar het verhaal achter de foto. Kunt u meer vertellen over de personen op deze foto of de situatie waarin deze werd gemaakt? Stuur ons een briefje (adres zie pagina 2) en wij plaatsen de leukste reacties dan in de september-editie van Vers van 't Vat. Heineken Nederlands Beheer Henk Rademakers omringd door zijn collectie grammofoons "Het is een oude wens van me. Toen ik nog in Utrecht op de HTS zat, kocht ik al losse onderdelen op de rommelmarkt. In die tijd betaalde je maar twee kwartjes, of hooguit een rijksdaalder. Nu ligt dat wel even anders! Maar mijn voordeel is dat ik vooral verroeste materialen koop, die ik dan zelf helemaal opknap. Dat is goedkoper en bovendien voor mij een leukere uitdaging!" vertelt Henk. Op de zolder van zijn woning in Alphen aan den Rijn bewaart hij zijn complete collectie, die intussen uit 35 fraaie exemplaren bestaat. "Er zitten heel bijzondere grammofoons bij. Zo heb ik een Belgische Chantal uit 1915, die nog helemaal in oorspronkelijke staat verkeert. Dat is uniek. Mijn oudste grammofoon is een Columbia uit 1902, precies een eeuw oud! Ook heb ik twee apparaten die van binnen naar buiten spelen, dus precies andersom dan bij gewone grammofoons. De firma Pathé uit Frankrijk fabriceerde deze, maar er bleek weinig markt voor te zijn. De platen hiervoor kun je namelijk niet op normale grammofoons afspelen. En dat was erg lastig voor de mensen!" Op de tafel in de huiskamer van Henk en zijn vrouw Jos staan twaalf pronkstukken opgesteld. Omringd door wasrollen, vergeelde platenhoezen en sierlijk gekrulde horens doet de trotse verzamelaar zijn verhaal. "Ik ben aangesloten bij een club. We komen tweemaal per week bijeen en houden jaarlijks een grote beurs in Amsterdam. Er zijn zo'n 650 leden en voortdurend hoor je de laatste nieuwtjes van elkaar." Sommige grammofoons heeft Rademakers in het buitenland opgedoken, in de jaren dat hij veel voor Heineken over de wereld reisde. "Jordanië, Oman en Afrika. De grote horens nam ik dan soms als handbagage mee. Waar laatje die onhandige dingen anders? De douane stond dan raar te kijken. Maar ja, dat is niet mijn probleem, toch?" lacht hij.

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 24