Veelzijdig In Bussloo giet het inmiddels van de regen. Ton en Mike gaan naar de eerste bar en beginnen met het aanleggen van de tientallen meters bierslangen, die van de tappunten op de bar naar de tankauto lopen. Ton is uitvoerder bij Heineken Brouwerijen Evenementen Service en doet dit werk al 26 jaar. Daarvoor bracht hij veertien jaar lang bier door het hele land. Ton werkte toen nog bij het Amstel van voor de fusie. "Ik ben als bijrijder begonnen toen ik zeventien was, in 1961. Ben nog uit de tijd van de houten vaten. Alles werd met de hand gelost. De auto's gingen niet harder dan vijftig kilometer per uur, dus deed je er tweeënhalf uur over om in Arnhem te komen. Daar wasje dan de hele dag bezig met lossen. Zwaar werk dus. Veel jongens houden dat zware werk niet vol. Ik ben nu de oudste in het team en ga over anderhalf jaar met de VUT, maar ben nog steeds fit." "Wij zijn internationaal vrachtwagenchauffeur, maar ook biertechnicus, standbouwer en barman of gastheer. Het is een heel veelzijdige job, de beste die je bij Heineken kunt hebben. We zijn helemaal selfsupporting. We laden, bouwen, lossen en tappen zelf. Het is goed dat we het evenement van a tot z meemaken. Dat vergroot de betrokkenheid. Evenementen worden steeds groter en ik heb het gevoel dat wij daarin een grote rol hebben gespeeld. Daar ben ik wel trots op. Evenementen waar ik erg aan hang, zijn bijvoorbeeld Heineken Sevens (internationaal rugby-evenement) of de Amstel Gold Race. Ik ben dan nog steeds een echte Amstel- jongen. Het rugby-evenement voelt echt als mijn evenement, dat is heel groot geworden. De Amstel Gold Race is ook één van mijn favorieten. Dit jaar is er voor het eerst geen bezemwagen meer van Amstel en aangezien ik altijd in de bezemwagen rijd, ga ik dus voor het eerst in 26 jaar niet mee. Vroeger deden we veel meer promotiewerk en nu meer buffetten, dat vind ik eigenlijk wel jammer. Maar we hebben er niet minder werk door gekregen. Je maakt ook bijzondere dingen mee. Ik tap bijvoorbeeld veel op feestjes van het Koninklijk Huis, zoals op de verjaardag van Koningin Beatrix in het Paleis op de Dam. Prins Willem- Alexander was daar ook. Hij gaf me een hand en vroeg hoe het ging. Ik heb hem toen succes gewenst met zijn huwelijk en gezegd dat ik op zijn trouwdag kwam tappen. Dan zie je al je collega's kijken. Da's erg leuk. De prins ken ik persoonlijk; ik heb hem ooit leren tappen op de kostschool in Wales waar hij toen studeerde. Zo werkje op een daklozenfestival en dan weer bij het Koninklijk Huis. Het ene moment zit je op de vrachtwagen en het andere moment zit je op een beurs voor Toerisme in Berlijn. Erg veelzijdig dus!"

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 20