Al meer dan vijftig jaar is Joop Ombelet in het koksvak werkzaam, waarvan de laatste 25 jaar in de directiekeuken van Heineken Zoeterwoude. Hier zwaait hij de scepter en kookt hij elke dag voor de directie van Heineken en haar gasten. Hoe ben je kok geworden? Kook je ook buiten Heineken? Zijn er voorschriften om in het directierestaurant te mogen eten? Hoe ziet de lunch eruit? Ben je de enige kok in de directiekeuken? Is koken ook je hobby? Wat is je lievelingsrecept? Wat eet je niet graag? Voor wie kook je het liefst? Haal je wel eens een patatje? Hoe blijf je scherp? Wat vind je echt leuk aan je baan? Tekst Liesbeth Groeneveld eigenlijk? "Ik heb de koksschool gevolgd, een opleiding van vier jaar. Daarna ben ik gaan werken in het Kurhaus in Scheveningen. Daar heb ik twee jaar gezeten. Door regelmatig te veranderen van werkgever leer je het meest. Ik heb onder meer in het Parkhotel en Hotel des Indes in Den Haag gewerkt. Na de periode bij het Parkhotel kreeg ik de kans om, op aanbeveling van de chef-kok, in te schepen op de Holland-Amerika Lijn. Job-hopping is in de horeca altijd normaal geweest. Het gaat om het opdoen van ervaring. Het wordt ook als een gunst gezien wanneer je ergens mag werken. Bij Corona in Den Haag (onderdeel van Heineken) leerde ik de kok Robert Kranenborg kennen. Ik heb hem gevraagd of ik mocht meewerken in de keuken. Vanaf toen ging ik elke vrijdagmiddag van Heineken naar Corona en dan werkte ik daar tot een uur of één a twee 's nachts. Dat deed ik alleen om een beetje bij te blijven. Een geweldige kans om eens in zijn keuken te kijken. Toen Kranenborg van Corona naar Amstel ging, ben ik met hem meegegaan, één keer in de week. Dat was heel hard werken. Nu werk ik inmiddels al 25 jaar bij Heineken. Vijf jaar geleden ben ik gepensioneerd, maar Heineken vroeg of ik nog wilde terugkomen, dus zodoende. Als je dit blijft doen, blijf je jong." "Ik verzorg diners bij mensen thuis. Vooraf maak ik dan een aantal suggesties voor het menu waaruit de gastheren en -vrouwen kunnen kiezen. Bij deze diners werk ik samen met mijn zoon. Hij kan heel goed uit de voeten met de bediening, dus dat regelt hij en ik kook. Een hele tijd geleden heb ik tijdens zo'n dineetje prinses Maxima ontmoet. Ze was écht ontzettend aardig." "Ten eerste moet je geautoriseerd zijn. Men kan tot tien uur 's ochtends bellen om te reserveren. Maar als iemand mij om twaalf uur een lunch vraagt, dan ga ik daar niet moeilijk over doen. Wij zijn er voor de mensen, de mensen zijn er niet voor ons. Daarvoor werkje in een dienstverlenende sector." "De lunch is warm en bestaat uit drie gangen. Je kan niet kiezen. Ik informeer wel even of er nog mensen komen met een speciaal dieet. De inkoop en samenstelling van de menu's doe ik zelf. We hebben gemiddeld dertig gasten per dag. Per jaar komen we uit op 4.500 warme maaltijden en acht- a negenhonderd broodmaaltijden op de kamer." "Ja, als ik er niet ben dan is er een probleem. Ik bof dat ik een goede gezondheid heb. Alleen aan het einde van het jaar gaan we twee weken dicht." "Koken moet écht een hobby zijn. Je moet veel liefde voor het vak hebben, anders kun je daarin nooit successen behalen. Daarnaast ben je een liefhebber van de horeca of je haat het, wantje moet altijd voor honderd procent en 24 uur per dag inzet tonen." "Lamsvlees uit de oven. Je beent een lamszadeltje uit. De filet die overblijft rol je in drie of vier verschillende verse kruiden. Dan pakje het geheel in een kalfsnet in. Dit is een soort vlies waar je doorheen kan kijken. Het geheel even aanzetten en dan een minuut of negen in de oven. Dat is nou schitterend!" "Pens en ander orgaanvlees eet ik niet, daar waag ik me niet aan. Fransen eten alles van een koe, bijvoorbeeld ook hersenen. Vroeger verkochten restaurants daar hersenen in olijfolie! Zwezerik gaat dan nog. Gebakken zwezerik met walnootjes is bijvoorbeeld best lekker. Ik zou het echter niet op mijn menu zetten. Mensen willen geen organen meer eten, ze zijn er als de dood voor." "Voor mijn hondjes en dan kook ik lamsvlees." "Jazeker! En ik maak ze ook zelf." "Ik lees kookboeken. Verder volg ik Gordon Ramsey. Gordon Ramsey is een kok met een driesterrenrestaurant in Londen. Als je daar gaat eten ben je ruim 350 euro per persoon kwijt. Verder ben ik lid van de Eurotoques, dat is een internationaal genootschap van topkoks en restaurants. Verleden jaar heb ik meegedaan aan de 'week van de smaak' voor schoolkindertjes. Het viel mij op dat kinderen voor zoet gaan en niet voor kwaliteit. Ze hebben bijvoorbeeld liever nepchocola dan echte, want nep is het lekkerst, die is namelijk het zoetst." "De waardering van de gasten." 10 Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 10