'...ik realiseer me in een vlaag van helderheid dat het leven verrukkelijk is.' Sintelbaan Heineken Hectoliters C weigeva Tekst Mare Nijst 12 Voordat de eerste festivalgangers zich voor de poort verzamelen, worden alle buikwagens aangesloten en de 25 mobiele tanks van ieder duizend liter afgevuld. Ondertussen vindt per locatie de registratie plaats van de gerealiseerde afzetten van de vorige dag. Ook de temperatuur en het koolzuurgehalte van het bier in een drie dagen lang ingezette buikwagen wordt nauwlettend gevolgd, genoteerd en eventueel bijgesteld. Alle verenigingen (zoals een fanfare, scouting en voetbalclubs) hebben zich intussen geïnstalleerd bij de taplocaties en eventuele technische storingen zijn verholpen. Via de portofoon meldt de beveiliging aan de centrale meldkamer dat de poorten zijn geopend. Meer dan 60.000 mensen van alle leeftijden maken zich op voor een zonovergoten picknick, omlijst met klanken van Nederlands Beheer Bij het openen van de tent vallen de eerste zonnestralen binnen en hebben de vogels de 'macht der decibellen' tijdelijk weer overgenomen. Terwijl camping B met 22.000 bezoekers nog in een serene staat van ontwaken verkeert, start een chauffeur de vrachtwagen van Brand kelderbier om vanaf het festivalterrein Megaland in Landgraaf naar de Brand- bierbrouwerij in Wijlre te vertrekken. Samen met zes buikwagens van ieder 300 hectoliter worden ze in alle vroegte geladen om zo weer op peil aan een nieuwe Pinkpopdag te beginnen. Aangezien dit jaar voor het eerst alle podia drie dagen lang open zijn, is het afzetschema van vorig jaar aangepast aan de elf taplocaties rondom het festivalterrein. Op de camping is iedereen inmiddels aan het bijkomen van de drank en de ruis van optredens van onder andere de zwoele Heather Nova, het 'funky' Groove Armada en het bombastische Live. Om dat wat te bespoedigen, wakkert een wakkere kampeerder onder een afgedankte partytent de barbecue aan. De braadworsten en kippenpoten draait hij vakkundig om met een tentharing. onder andere Neerlands rockende en rappende hoop in bange dagen Racoon, Di-rect en Def P. Ook overzeese invloeden van de psychedelische band Super Furry Animals en de Ierse folk-punkband Dropkick Murphys ontbreken niet. Ondertussen is er een leegmelding op locatie zes en maakt de chauffeur zich klaar voor vertrek. Via een geasfalteerde sintelbaan slalomt hij langs diverse vrachtwagens van cateraars en sluit de bierslang aan op de lege tank. De voorzitter van de plaatselijke fanfare bij locatie zes is nu al tevreden. Hij verwacht een topomzet als de Brand-bierstroom, onder invloed van het prachtige weer, zo aanhoudt. Als de chauffeur de volmelding van de tank aan de centrale meldkamer doorgeeft, krijgt hij meteen een volgende leegmelding. Na het eten van de onvermijdelijke vette festivalhap ga ik frontstage dringen tussen de persfotografen om een mooie kiek te maken van zangeres Louise Rhodes van Lamb. Gekleed in een zwarte, wulpse jurk voert zij de vijfkoppige band aan met een soms 'mekkerende', maar vooral emotionele stem, die het publiek in hogere sferen brengt. Op de dance beats, voortgebracht door onder meer het gepluk aan de snaren van een elektronische contrabas, is het prima dansen. Bij het optreden van Zero7 is het liggend uitrusten, maar een uur later staat de hele 'wei' weer op zijn kop als Faithless de dag al dansend en feestend afsluit. Nadat Pinkpop-vader Jan Smeets zijn kroost heeft toegesproken, gaan ongeveer 50.000 mensen tevreden terug naar de campings (A t/m E). Daar heerst, onder het genot van drank en hartigheden, inmiddels een 'what a wonderful world'- stemming. Het onderscheid tussen een Fries en een 'Limbo' bestaat even niet meer. Aangetrokken door de basritmes verzamelen de 'diehards' zich om in de warme, overvolle danstent hun laatste energie aan te spreken. Intussen vult de chauffeur nog enkele mobiele tanks op het festivalterrein af en draait daarna de contactsleutel van de vrachtwagen om. Als de reststanden zijn opgenomen, blijkt dat het voorspelde aantal hectoliters op enkele biertjes na gehaald is. Als de tijd aanbreekt dat het volgens de wet stil moet zijn, kruipt iedereen vanuit de danstent zijn of haar tent weer in. Op de terugweg gaan velen nog even bij de buren langs. De verwachtingen voor morgen zijn hooggespannen: de stemvirtuositeit van Arid, de breekbare Jewel, de 'love and peace' van Macy Gray en Lenny Kravitz, de onnavolgbare samenzang van Gomez, het Franse feestje met Sergeant Garcia en het vuurwerkspektakel van Rammstein. Als de rits van de tent zijn rondje heeft gemaakt, realiseer ik me in een vlaag van helderheid dat het leven verrukkelijk is, vóór de slaap het pure Pinkpop-gevoel overmant.

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 12