Vergaderkamers Kantoren Toiletten HHPNMRMMMMHHHHHHHIHMBi Er wordt voornamelijk Frans gesproken met hier en daar een beetje Engels. Toch lijkt iedereen elkaar uitstekend te begrijpen. Er zijn tenslotte veel manieren om iets duidelijk te maken. 07.00 uur beginnen betekent in dit werk ook echt beginnen. Niet rustig opstarten met een kopje koffie, maar direct aan het werk. Te beginnen met de vergaderkamers. Aldina maakt vandaag de vergaderkamers op de derde en vierde verdieping schoon. Afhankelijk van de groep die er het laatst vergaderde, kost het meer of minder tijd zo'n kamer schoon te krijgen. Tafels afnemen, suiker- en melkpoederzakjes weer verzamelen, stoelen rechtzetten en stofzuigen. Aldina heeft tot 08.30 uur om dat geregeld te krijgen. Om 08.30 uur start Aldina met de schoonmaak van de kantoren. Vroeger werd dat alleen 's avonds gedaan. Maar na een proeftijd is gebleken dat het overdag toch beter is te doen. Een collegaatje is ziek dus start Aldina vandaag op een andere etage dan normaal. Iedereen heeft een vaste ronde. Uit een kast in de gang komt de werkwagen met schoonmaakspullen tevoorschijn. Gewapend met schone doeken, allerlei spuitflacons en een nieuwe dweil, parkeert ze de kar bij het eerste kantoor waarna de stofzuiger nog moet worden opgehaald. De dagelijkse schoonmaaktaken in een kantoor zijn bureaubladen en tafels afnemen, prullenbakken legen en als het kan, stofzuigen. Gelijk in het eerste kantoor duurt het langer dan je zou willen. Het bureau ziet er heel gezellig uit, maar is een schoonmaakdrama. Aldina heeft geen keus. Ze mag al die kleine zaken niet oppakken en weer neerzetten. Ze moet om de spullen heen werken. De toetsenborden zien er na de schoonmaakbeurt van het bureau extra stoffig uit. Ook die mogen niet worden schoongemaakt. Dat wordt door de opdrachtgever gezien als een meer specialistische klus. Langzamerhand druppelen ook de bewoners van de kantoren binnen. Dat maakt het werken wel een stuk gezelliger maar ook weer moeilijker. Stofzuigen kan niet overal meer en moet dan later gebeuren. Sommige mensen willen niet dat hun bureau wordt schoongemaakt. Ze doen dat zelf of zijn op dat moment te druk om te worden gestoord. Voor die laatste groep lijkt Aldina een soort antenne te hebben ontwikkeld, waardoor zij het met één blik op de persoon kan inschatten. Vrolijke goedemorgenzeggers, teruggetrokken ochtendhumeuren en mensen met een kritische blik op de werkzaamheden. Er trekt een bonte verzameling kantoorcollega's aan Aldina voorbij. Er zijn maar weinig mensen die een gesprek beginnen. Aldina lijkt daar geen problemen mee te hebben, het houdt tenslotte alleen maar op. Bij de inhoud van de prullenmanden zit een flinke stroom plastic bekertjes. Blijkbaar is niet iedereen zich volledig bewust van de milieuvoordelen van gescheiden afval. Eigenlijk mag een prullenbak met plastic bekertjes niet worden geleegd. We zakken af naar de begane grond, Aldina's vaste werkterrein. Hier vind je meer blikken van herkenning. Aldina is duidelijk een bekend en vertrouwd gezicht in deze regio. Startpunt zijn de toiletten. Volgens Aldina zijn damestoiletten meestal schoner dan herentoiletten. Op een enkele uitzondering na, als iemand zelfs op het toilet haast had. Aldina vertelt dat deze toiletten er veel slechter uitzagen toen ze hier kwam. Met geduld en iedere keer een extra stukje, knapte ze het geheel weer op tot wat het nu is. Het glimt je tegemoet. De kantoren op de begane grond worden in hoog tempo schoongemaakt, waarna de pantry aan de beurt is. Er ligt een groot stuk zeil op de begane grond dat moet worden gedweild. Tijdens het dweilen moeten er veel mensen langs. Aldina heeft geen kritiek, geduld is ook in dit vak een schone zaak. Om 10.00 uur is het koffietijd. In het kantoor van de ISS op de eerste etage komt iedereen samen voor de koffie. Er blijkt iemand niet te zijn komen opdagen, dus probeert Corrie contact te krijgen met de verloren medewerker. Helaas is deze volgens huisgenoten naar Marokko vertrokken. "Dat kan helaas ook gebeuren", zegt Corrie. Er was vanmorgen ook iemand op het station gestrand. Deze collega zal later bij de bushalte worden opgehaald. Na de koffie gaat Aldina weer aan het werk tot lunchtijd, om 12.00 uur. Na de lunch maakt ze de directiekeuken van de heer Ombelet schoon. Om 15.00 uur zit de werkdag erop, Rotterdam en de kinderen wachten.

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 20