Er zijn mensen die gewoon wat er leeft De Centrale Ondernemingsraad (COR) heeft sinds kort een nieuw Dagelijks Bestuur. Bijgestaan door secretaris Marien van Gaaien, zijn voorzitter Anton Verstraeten, vice-voorzitter Walter de Wilde en COR-lid Hans de Jong verantwoordelijk voor de dagelijkse beslommeringen binnen de COR. Tijd om eens te kijken wat voor vlees we in de kuip hebben. Waren jullie alledrie al lid van de COR? Wat zijn de nieuwe ontwikkelingen in de medezeggenschap? Is jullie doelstelling wezenlijk anders dan die van de directie? Je ziet tegenwoordig steeds vaker dat Ondernemingsraden ook door de pers worden aangesproken. Een voorbeeld is de Centrale Ondernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen. Is dat een goede ontwikkeling? "Je hebt als COR je eigen verantwoordelijkheid en boodschap vanuit de medezeggenschap, dus als ons een vraag wordt gesteld moeten we daarop een antwoord kunnen geven. Het kan ook strategisch van belang zijn. Hier bij Heineken is het anders dan bij de NS. Daar hadden ze natuurlijk zoveel ellende dat ze niet meer met elkaar spraken. Als je dan toch je zaken wilt behartigen moet je de publiciteit zoeken. Het is een vorm van machtsvertoon, een heel ander spel dan het overleg." Wat is het allerbelangrijkste in jullie vak? De Centrale Ondernemingsraad vertegenwoordigt alle 5600 medewerkers in dienst van Heineken Nederlands Beheer B.V. De COR wordt gevormd door leden uit de verschillende Ondernemingsraden. Het werkgebied van de COR zijn de strategische en beleidsmatige zaken op het gebied van Sociaal Beleid. De COR houdt zich niet bezig met lokale onderwerpen. Dat doen de verschillende Ondernemingsraden. zeggen "Walter is voorzitter van de Ondernemingsraad HNBS en werd gevraagd om in de COR te komen, Hans is voorzitter van de Ondernemingsraad Vrumona en lid van de Europese Ondernemingsraad, bovendien is hij al jaren lid van de COR. Anton is nu voorzitter en was al langer lid van de COR." "Het OR-werk is inmiddels een wezenlijk vak geworden, de kennis en kwaliteit van zaken komen op een steeds hoger niveau te liggen. De afvaardiging vanuit de lokale Ondernemingsraden naar de COR wordt dan ook zeer serieus genomen. De wet en de werkgever leggen steeds meer zaken neer bij de medezeggenschap. Het wordt steeds ingewikkelder. Je moet weten waarover je praat en hoe je erover kunt praten. Om professioneel en slagvaardig te kunnen handelen, hebben we in de COR besloten met ingang van 2003 te gaan werken met een afvaardiging van één persoon per Ondernemingsraad." "Het is belangrijk datje als COR de bestuurder de kans geeft zijn werk goed te doen. Niet om hem te lijmen maar om het belang van onze achterban goed te laten meewegen. Om invloed op de besluitvorming te hebben moet je daar in een vroeg stadium bij worden betrokken. Dus niet wachten op een adviesaanvraag die aan het einde van een besluitvormings traject wordt ingediend, want dan is de kans groot dat bepaalde onderdelen opnieuw moeten worden besproken. Vanaf het begin meepraten scheelt veel tijd en heel veel uitleg achteraf. Deze werkwijze brengt met zich mee dat je de stappen in het proces samen met de bestuurder neemt. Dan kom je tijdens die stappen wel eens tegenover elkaar te staan, maar je blijft door dezelfde deur gaan. Het hangt ook van de menselijke factor af hoe makkelijk dat gaat. Op topniveau weet men heel goed hoe te onderhandelen, maar de laag daaronder heeft vaak een probleem. Die wil zichzelf profileren. Je ziet vaak dat die mensen de OR maar lastig vinden. Het is belangrijk dat de managers op diverse niveaus zich ervan bewust zijn dat het voor Heineken goed is dat er een medezeggenschap bestaat: dat er dus mensen zijn die gewoon zeggen wat er werkelijk in het bedrijf leeft." Tekst Wilma Gentenaar "Je moet respect hebben voor en vertrouwen in elkaar en daarnaast goed kunnen luisteren naar wat er leeft in de organisatie en dat vanuit verschillende invalshoeken met elkaar bespreken. Juist door een goede discussie kom je tot mooie dingen." Vers van 't Vat, april 2002 9

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 9