Vele vormen van aucces Hij is al 17 jaar weg bij Vrumona, maar Ton Visser kan je nog precies vertellen hoe het was toen hij in 1972 op 21-jarige leeftijd in dienst kwam op de Verkoop Binnendienst. "Keihard werken, gelukkig werd dat veroorzaakt door de enorme vraag naar onze producten dus het was zeg maar, positief zwaar werk." Ton maakte de overstap naar de Buitendienst in 1975 en werd daar vertegenwoordiger Midden Brabant Speciale Markten. Dat hield in dat hij bij concurrenten als Grolsch en Bavaria het Vrumona- assortiment verkocht. "We waren heel succesvol, het was dan ook een verkoopprestatie om trots op te zijn." Karakter Paralympics Successtory In 1987 echter slaat het noodlot toe. Bij Ton wordt een hersentumor geconstateerd. Alsof die boodschap op zich nog niet genoeg te verwerken geeft, blijkt de tumor niet te opereren. Ton en Ria gaan naar huis met het advies een zinvolle invulling van het leven te vinden. "Ik ben altijd druk geweest met mijn werk en hobby's. Nu moest ik dus iets gaan zoeken waarmee ik mijn dagen zou kunnen vullen. Ik heb een oud zeilbootje gekocht en ben dat gaan restaureren. Maar op een gegeven moment was de boot klaar en moest ik iets anders. Dat was het moment waarop ik voor het eerst dacht mijn oude passie zeilen, weer op te pakken. Voordat het zover kon komen moest Ton echter eerst nog een enorme hindernis nemen. In 1993 wordt vastgesteld dat de tumor groeit. Ton verliest zijn reuk- en gezichtsvermogen en raakt het gebruik van de rechterhelft van zijn lichaam kwijt. De techniek heeft in de jaren niet stilgestaan en dit keer is een operatie wel mogelijk. Hoe risicovol de operatie ook is, Ton gaat ervoor. Na de operatie houdt Ton de verlamming aan de rechterhelft van zijn lichaam over. "In zo'n situatie komt het aan op karakter. Je kunt bij de pakken gaan neerzitten en accepteren dat je verlamd bent, of je kunt gaan vechten. Ik behoor tot die laatste categorie. Na vier maanden kon ik alweer zelfstandig lopen!" Ton inspecteert het zeil Zoals het een echte vechter betaamd, ging Ton na deze overwinning onmiddellijk op zoek naar een nieuw doel. Tijdens een beursbezoek kwam hij in contact met de Nederlandse Bond voor Aangepaste Sporten (NEBAS). Die bond had ook een afdeling Zeilen. De interesse van Ton was gewekt. Ton en zijn zeilteam namen na een aantal jaren training deel aan het Europees Kampioenschap Disabled Sailing in Engeland in 1997. "Het was een hele mooie ervaring om daaraan mee te doen. Helaas leverden we geen topprestatie. Maar dat hebben we later ruimschoots ingehaald. Op het WK in 1998 in Amerika werden we derde. Het jaar daarop in Cadiz haalden we op het WK ook weer de derde plaats." Ton en zijn zeilteam hebben het zelfs tot de Olympische Spelen voor gehandicapten, de Paralympics, gebracht. In 2000 waren zij erbij in Sydney, Australië. Tons verhaal is met recht een successtory. Hij zegt: "Ik wil niet zielig worden gevonden. Gehandicapt zijn is helemaal niet exceptioneel. Ik heb ook geluk gehad met een werkgever die goede regelingen had voor mensen die dit soort dingen overkomt. Mijn gezin en ik konden dus maatschappelijk gezien redelijk blijven functioneren. Als dat mogelijk is, kun je je vechtlust dus voor belangrijkere dingen gebruiken." 24 Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 24