Is de afdeling Arbeidszaken een afdeling waar een doe-gericht mens na twee uur van verveling in een droomloze slaap zakt, of is het een soort politieke arena waar ieder woord op een goudschaaltje wordt gewogen en onderhandelen tot kunst is verheven? Wat stel je je voor bij Arbeidszaken? De meeste van ons niet zo heel veel waarschijnlijk, we hebben maar zelden rechtstreeks te maken met deze afdeling. Dat wil echter nog niet zeggen dat we niets van het werk van Arbeidszaken merken. We worden er allemaal dagelijks mee geconfronteerd. Wetgeving Service Saai Kiezen Tekst Wilma Gertenaar Diane Donath, Astrid Oorburg, Irene Steenwelle, Rudy Dikken, Hans Olthoff, Hans Beckmann en Maria Schallig-Ibanez. Daar heeft u ze meteen, de mensen die de afdeling Arbeidszaken, een onderdeel van Heineken Nederland Business Services, vormen. Bij het gesprek dat aan dit artikel voorafging waren ze bijna allemaal aanwezig en zij zorgden voor een rommelig maar informatief uurtje waarin veel werd gelachen en duidelijk werd dat er niet veel is wat niet besproken kan worden in deze groep. Arbeidszaken is onder meer verantwoordelijk voor het doorvoeren van nieuwe wetgeving op sociaal gebied in het bedrijfsbeleid. De nieuwe Wet Poortwachter is daarvan een mooi voorbeeld. Het woord poortwachter roept visioenen op van veiligheidsmensen en slagbomen. Een foute associatie, want het gaat hier om een wet die ervoor moet zorgen dat het aantal mensen dat in Nederland een WAO-uitkering ontvangt drastisch wordt teruggebracht. De Nederlandse wetgever wil dat zowel de werknemer als de werkgever veel actiever worden in het eerste ziektejaar. Zij heeft daarvoor wetgeving bedacht die nu in het bedrijfsleven moet worden ingevoerd. Arbeidszaken, en in dit geval Irene Steenwelle, neemt bij zo'n nieuwe wet het initiatief. Irene overlegt eerst in de P&0- beleidsvergadering en met de ondernemingsraden hoe zij de invoering van deze nieuwe wet bij Heineken zien. Vervolgens werkt ze alle informatie uit en maakt ze een voorstel dat door het management moet worden goedgekeurd voordat het kan worden ingevoerd. De uitvoering van dit beleidsstuk is vervolgens weer in handen van de P&O-diensten en de managementteams. Beperkt dat de regelruimte van P&O niet te veel; één regeling voor alle Heineken-medewerkers? P&O Productie heeft waarschijnlijk andere wensen dan P&O Stafdiensten. Toch zoekt Arbeidszaken altijd naar de grootste gemene deler. Is die er wel op personeelsgebied binnen Heineken? Volgens de afdeling zeker wel. Het feit dat we allemaal bij Heineken werken is in dit geval de bindende factor. Bovendien laat, ook als het beleid door de P&O-diensten zelf zou worden gemaakt, de wetgeving sowieso niet vaak veel regelruimte. Er is de groep veel aan gelegen duidelijk te maken dat zij een zeer servicegerichte afdeling zijn. Men is bang dat hier de indruk ontstaat dat Arbeidszaken beleid dwingend oplegt. Dat is zeker niet waar, de sleutel zit hem in het overleg vooraf. Daar kan iedereen zijn duit in het zakje doen. De vraag of het werk niet erg theoretisch is, wordt vakkundig teruggespeeld. "Zien wij er saai uit dan?" Nee, ze zien er zeker niet saai uit. Het blijkt dat, hoewel de grondslag van het werk theoretisch is, de uitvoering dat zeker niet is. Het overleg met ondernemingsraden, vakbonden, P&O-diensten en de contacten met medewerkers, als het gaat om bijvoorbeeld ontslagzaken, voorkomt dat. Bovendien geeft de afdeling cursussen. Ze hebben er zojuist één aan de ondernemings raden over de Poortwachterwet afgerond. Er is een grote diversiteit in het werk en er wordt flexibel en servicegericht gedrag verwacht van de medewerkers van Arbeidszaken. Over flexibel gesproken, hoe is het met de CAO a la carte, is er al geëvalueerd? Er is zeker geëvalueerd en er is gebleken dat ongeveer tien procent van de mensen een keuze heeft gemaakt die afwijkt van de standaardregelingen. Een goede ontwikkeling, omdat het tenslotte wel spannend is je oude vertrouwde arbeidsvoorwaarden in te ruilen voor iets totaal anders. Aan tafel is men het er trouwens over eens dat het belangrijker is dat mensen de keuze hebben, dan dat ze de keuze ook werkelijk maken. Dit jaar is een aanzet gedaan en met de opgedane ervaringen hoopt de afdeling volgend jaar te komen met een nog beter uitgewerkte regeling met meer bronnen en doelen. Een andere veelomvattende bezigheid van de afdeling Arbeidszaken is functiewaardering. Hans Beckmann en Maria Schallig-Ibanez houden zich daarmee bezig. De functies binnen Heineken worden op basis van twee systemen gemeten. Voor de CAO geldt het ORBA-systeem en voor de CAVO geldt het Hay-systeem. ORBA is in de afgelopen jaren ingevoerd en bracht veel werk met zich mee in het opnieuw beschrijven en wegen van functies. Bijna de volledige Heineken-organisatie is inmiddels opnieuw gemeten. Er resten alleen nog de Corporate-afdelingen, Brand en HTS. Hans vindt het mooiste van zijn werk dat hij op allerlei verschillende niveaus en binnen alle geledingen van de organisatie komt. De spanningsvelden die aan zo'n herwaardering hangen geven het werk vaak nog een extra dimensie. 14 Heineken beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 14