Gouden koets op A/stad Het Koninklijk Staldepartement verzorgt het vervoer van de leden van het Konink lijk huis en de hofhouding. De rij- en koetsstal verzorgt de paarden en onder houdt de rijtuigen. Traditioneel worden voor de koetsstal in Nederland gefokte, zwarte paarden gebruikt van het Fries Paardenstamboek en van het Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland. De Gouden Koets is het galarijtuig dat Koningin Wilhelmina bij haar inhuldiging in 1898 als geschenk werd aangeboden door de inwoners van Amsterdam. Het rijtuig werd ontworpen en gebouwd door de gebroeders Spyker. De naam Gouden Koets is misleidend, want het hout is weliswaar gedeeltelijk verguld met bladgoud, maar ook gedeeltelijk beschilderd. Het rijtuig is gebouwd in Hollandse renaissancestijl en voorzien van symbolische ornamenten. De Gouden Koets wordt, als het staatshoofd wordt vervoerd, getrokken door acht paarden. Zes daarvan worden door de koetsier gemend en de twee voorste paarden door een postiljonner die links voor op het paard zit. Op 2 februari werd de koets getrokken door zes paarden. UIT: het Koninklijk Staldepartement, Rijksvoorlichtingsdienst 1998 Vers van 't Vat, februari 2002 13 Tekst Wilma Gertenaar In de Heineken-stallen aan de Stadhouderskade werd maandagochtend 21 januari hoog bezoek verwacht. Zelfs onze eigen Shires waren er een stukje voor opgeschoven naar de Quellijnstraat. Allemaal om ruimte te maken voor de paarden van het Koninklijk Staldepartement. Zij namen maandagochtend tijdelijk hun intrek in de Heineken-stallen en werden dinsdagochtend op de voet gevolgd door de Gouden Koets. De tijdelijke plaatsing van deze bijzondere paarden had natuurlijk alles te maken met het koninklijk huwelijk. Zoals Rijknecht Majoor Willem van Halm van het Koninklijk Staldepartement ons vertelde, is de Stadhouderskade een goed, rustig vertrekpunt voor de Gouden Koets bij een dergelijk groot evenement in de hoofdstad. De paarden en koets zijn ruim van tevoren 'ingecheckt' omdat er in de week voor het huwelijk wordt geoefend, 's Nachts wordt de route getest en overdag wordt met de paarden (als ze niet slapen) nog extra getraind in het omgaan met extreme omstandigheden. Op 2 februari was het echt een drukte van belang in de stallen want op die dag werd ook onderdak geboden aan de vijfentwintig ere- escortpaarden van de Dienst Levende Have Korps Landelijke Politie Diensten. Met de aanpassingen aan de garage die daarvoor nodig waren, is donderdag de 24e januari al begonnen. U kunt het allemaal bekijken op de bijgaande foto's, maar de Heineken- medewerkers in Amsterdam hebben ter plekke de kans gehad om de prachtige koets van dichtbij te bewonderen. De 'open dag' die hiervoor in het leven was geroepen was een gezellige samenkomst met buurtbewoners en de mensen van het Koninklijk Staldepartement. Ze zijn het op de Stadhouderskade gewend, maar het blijft toch leuk bijzondere gasten.

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 13