-yragen in Nederland. iedere maand krijgen Vers van 't Vat-lezers de mogelijkheid vragen te stellen aan iemand die de afgelopen maand in het nieuws is geweest of met het nieuws te maken heeft. De tien meest gestelde en meest bijzondere vragen worden in het blad afgedrukt. Klokslag 12 uur 's nachts op 1 januari 2002 stond nieuwsgierig Nederland al in lange rijen voor de pinautomaten, op jacht naar de eerste eurobriefjes. De grote geldoperatie was in Nederland zeer goed voorbereid en kende eigenlijk weinig problemen. Kees Leeffers is eurocoördinator voor Heineken 1 Wanneer zijn de voorbereidingen voor de euro bij Heineken gestart? 2 Wat zijn de grootste obstakels die jullie zijn tegengekomen? 3 Hoeveel mensen binnen Heineken hebben zich beziggehouden met de euro? 4 Moet ik als Heineken-medewerker ook iets ondernemen voor de euro? 5 Is de prijs van bier hoger geworden? 6 Heeft het consequenties voor het salaris? 7 Wat is uw achtergrond (opleiding/ Heineken-carrière)? 8 Wat heeft u gedaan met uw eerste euro's uit de Zalm-kit? 9 Waarom heeft niet elke medewerker een eurocalculator ontvangen? 10 Is het Europees gezien handiger voor Heineken om te werken met de euro? 1U Al in 1997 zijn de voorbereidingen begonnen met als hoogtepunt het derde en vierde kwartaal van 2000. We wilden namelijk de overgang naar de euro niet laten samenvallen met de implementatie van SAP. Groot obstakel was het op tijd in huis krijgen van software met euroversie. Verder hebben voor de statiegeldveranderingen veel medewerkers de handen uit de mouwen gestoken, op administratief vlak, maar bijvoorbeeld ook bij het bestickeren van de fusten. Ik schat dat er tweehonderd mensen in hun functie betrokken zijn geweest. Zowel bij Finance, Commercie, Logistiek als bij Horeca, maar ook binnen ICT waar alle nieuwe software is getest en geïnstalleerd. Binnen Heineken wordt alles voor je geregeld. Maar ook buiten Heineken krijg je dagelijks te maken met de euro en dat zal in het begin wennen zijn. Ik ben niet betrokken bij het vaststellen van de prijzen van bier, maar ik kan wel zeggen dat mogelijke prijsveranderingen niet veroorzaakt zijn door de omrekening naar euro's. Werknemers kunnen wel geschrokken zijn als ze hun loonstrookje in januari hebben ontvangen. Maar ik kan u verzekeren dat het salaris in guldens exact is omgerekend naar euro's. Ik ben bedrijfskundig ingenieur en inmiddels 12,5 jaar in dienst bij Heineken. Gestart bij HTS, gevolgd door controller in de Bossche brouwerij en begin 1999 begonnen in Zoeterwoude als hoofd Centrale Financiële Administratie. In die functie ben ik eurocoördinator geworden. Ik heb het setje met euro's bewaard in mijn la als herinnering. De beperkte oplage was voornamelijk bedoeld voor medewerkers die in hun werk op enigerlei wijze te maken hebben met geld. De distributie is echter niet perfect verlopen. Jammer genoeg zijn daardoor niet alle calculators op hun plek terechtgekomen. Ik denk dat het voor Heineken Europa handiger is om met de nieuwe munteenheid te werken. Landen kunnen financieel gezien sneller met elkaar worden vergeleken. 4 Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2002 | | pagina 4