Eén standaardwerkplek voor alle zes werkmaatschappijen in Nederland. Zo luidde de opdracht aan de projectgroep die binnen een jaar zesduizend pc's zou omzetten naar SHOW: Standard Heineken Office Workplace. En dat is (bijna) gelukt. Export, HTS, HNB en grote delen van HNL zijn bij het ter perse gaan van dit nummer al omgezet. Corporate en Vrumona volgen in de komende maanden. De voordelen van deze operatie: inzichte lijk, up-to-date en makkelijk te beheren pc-landschap. En bovendien de mogelijk heid om binnen Heineken in Nederland op elke werkplek te kunnen inloggen. "We lopen nu eindelijk eens op de feiten voor uit", zegt een tevreden Patricia van Marle, ver antwoordelijk voor de communicatie van SHOW. "Zes werkmaatschappijen hebben samen gewerkt om één standaardwerkplek te creëren. Dat wil zeggen dat er gekozen is voor één soort pc (Dell), met dezelfde softwarepakketten (Win dows 2000, Office 2000 et cetera). Het was een hele operatie, waarbij we ook heel wat ver schillen zijn tegengekomen. Zo werkte de ene werkmaatschappij nog met pc's die onder het besturingssysteem Windows 95 draaiden, een andere werkte al met het pakket Windows NT. Ook binnen de Officepakketten hadden we deze verschillen, die allerlei uitwisselingsproblemen veroorzaakten. Bovendien hadden al die werk maatschappijen ook nog eens verschillende manieren om de software op de pc's te zetten. Bij de een ging dat nog handmatig, via een cd- rom, bij de ander werden softwarepakketten via het netwerk geautomatiseerd verspreid. Nu hebben we de meest recente en stabiele, zake lijke Windows 2000 professional versie. En die gestandaardiseerd ingericht binnen alle werk maatschappijen in Nederland." Goedkopere inkoop Fons Postma, programmamanager SHOW: "We praten nu qua software en hardware over een standaardwerkplek en dat heeft verschillende voordelen. Het is beheersbaar, stabiel en qua inkoop goedkoper. We zijn nu bijvoorbeeld van zestienhonderd verschillende applicaties naar achthonderd gegaan! Daarentegen hebben we natuurlijk wel licenties moeten aanvragen voor het gebruik van software op zesduizend pc's. Verder is het straks mogelijk om op elke werk plek binnen Nederland in te loggen op het Heineken-netwerk." Emile van den Oord, informatiemanager HTS en voorzitter SHOW Control Board: "Er zijn ook nadelen: de gebruiker heeft minder vrijheid dan vroeger. Alles is strakker georganiseerd. Er is een standaardpakket qua pc, notebook, printer, scanner en software. Dat betekent datje niet zomaar allerlei zaken als screensavers, per soonlijke software et cetera op je pc kunt zet ten. Of dat je instellingen kunt wijzigen die onbedoelde gevolgen kunnen hebben. Zo wor den in verband met eventuele calamiteiten gegevens niet meer lokaal op de pc, maar op het netwerk opgeslagen. Ook zijn er nogal wat aanloopproblemen geweest: van een niet goed werkende printer tot het plotseling verdwijnen van de mailinstellingen. 'Normale' aanloop problemen voor een operatie als deze, maar wel erg lastig voor de gebruiker. Het was en is dan ook zaak ze tot een minimum te beperken." Drie jaar stabiliteit Inmiddels is het merendeel van de gebruikers al overgegaan op de nieuwe standaardwerkplek en heeft iedereen de cursussen kunnen volgen. Emile: "De volgende fase is dat we er met z'n allen minstens drie tot vier jaar stabiel mee gaan werken. Daarna moeten we weer opnieuw elke werkplek bekijken en eventueel van nieuwe software voorzien." Marguerite de Ruijter Fons Postmo, Patricia von Marie en Emile van den Oord

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 8