De stad door een Bossche bril Sjef Brummer In het dagelijks leven werkt Sjef Brummer bij Kelderbier. Maar in zijn vrije tijd geeft hij rondleidingen door Den Bosch. Hij volgt zelfs op zaterdag een opleiding over de histo rie van de stad. Op een stralende dag leidt Brummer de Vers van 't Vat- lezer rond door zijn Den Bosch. "Altijd als ik vanuit het buitenland terugkom naar Nederland, rijd ik even langs de Sint-Jan. Gewoon even kijken of ie er nog staat. Tin den Brouwketel, een van de plekken waar de brouwtraditie van Den Bosch zicht baar is. Waar ooit een brouwerij stond, is nu het restaurant De Tent gevestigd. Een ander voorbeeld is Dieske, zeg maar het Manne ken Pis van Den Bosch. Het verhaal gaat dat Dieske, een jongen die voor galg en rad opgroeide, op een goede dag al piesend in het water een Gelderse vloot zag aankomen. Nog net op tijd waarschuwde hij de Bossche autoriteiten die een inval van de stad wis ten te voorkomen. Uit dank baarheid kreeg Dieske een stenen vereeuwiging. Door de hele stad varen boot jes door de Binnendieze, de kleine stadsgracht. In de Mid deleeuwen de belangrijkste economische verkeersader van de stad, tegenwoordig een toeristische trekpleister van de eerste orde. De indrukwek kende overkluizingen en rus tieke doorkijkjes maken Den Bosch tot het Venetië van Brabant. Ron Magnée Maar in Den Bosch blijken eeuwenoude pracht en praal van de Sint-Jan en oer-Hollandse gezelligheid prima samen te gaan. Pal naast de kathedraal staan namelijk de bekendste cafés van de stad zoals Hart van Brabant, Prado en Het Pumpke. Den Bosch heeft dan ook een brouwtraditie om trots op te zijn. De stad moet zeker zo'n tachtig tot negentig brouwerijen hebben gehad. En her en der in de stad zijn relikwieën van de brouwgeschiedenis terug te vinden. Wandelend door de stad valt steeds meer de markante januskop van de stad op: vroomheid en piëteit gaan hand in hand met gezelligheid en ont spanning. Naast tal van kerken, heeft de meer dan 120 jaar oude Oetel- donkse Club, de vermaarde carnavals vereniging, in de stad zijn sporen nage laten. Er is zelfs een heus museum ge wijd aan het volksfeest. Of neem het standbeeld van eerbetoon aan een vroegere Peer, burgervaojer van Oeteldonk.

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 7