Stad van tegenstellingen Kleine donkere doorkijkjes, een magistrale markt met een bijna on-Nederlandse grandeur en altijd die Sint-Jan die op de knusse stad neerkijkt. Dat is Den Bosch, parel van Noord- Brabant. Maar de stad kent ook een indrukwekkende brouwtraditie. Door de eeuwen heen vestigden er zich tientallen kleinere en grotere brouwerijen. Iemand die alles van Den Bosch en haar brouwtraditie weet is Sjef Brummer: Heinken-man en Boschloog. Den Bosch is een stad met een verleden dat zich kenmerkt door afwis selend autonomie en overheersing. Den Bosch capituleerde: na het beleg van stadhouder Frederik Hendrik in 1629. En in 1794 voor de Franse troepen van veldheer Pichegru. Maar de stad behield in de acht eeuwen oude historie zijn trots en eigen imago: fier en Bourgondisch, vroom en toch sfeervol, kortom: op en top Den Bosch. De geschiedenis van Den Bosch gaat terug tot de twaalfde eeuw. Rond die tijd waren het kooplieden die zich vestigden op de plek waar nu de Markt ligt. Den Bosch kreeg stadsrechten van Hendrik I van Brabant, in 1190 om precies te zijn. Wat volgde was een roemrijke historie van meer dan acht eeuwen. De stad groeide snel. Rond 1300 telde Den Bosch al zeker tienduizend inwoners. Vooral in de iate Middeleeuwen kwam het economische en culturele leven tot bloei. In die tijd leefde ook Jeroen Bosch, de schil der die dood, verderf, hel en verdoemenis schilderde. Bosch, in zijn tijd al enorm populair, wordt dit jaar geëerd met een grote tentoonstelling in het Noordbrabants Museum. In die periode werd ook de Sint-Janskathedraal voltooid, de imposante blikvanger in het centrum van de stad. In de loop der eeuwen kreeg Den Bosch tal van aanvallen van buitenaf te verduren. Na een beleg van Frederik Hendrik maakte Den Bosch vanaf 1629 deel uit van de Republiek. Na de Franse overheersing werd Den Bosch de hoofdstad van de provincie Noord-Brabant. De stad ontwikkelde zich tot een cen trum van rechtspraak en bestuur. In de vorige eeuw ontwikkelde Den Bosch zich nog verder. Het historische hart van de stad bleef intact, en de randen van de stad dijden verder uit. Het laatste hoofdstuk van deze ontwikkeling is de toevoeging van Rosmalen aan Den Bosch in 1995. Hierdoor werd, achthonderd jaar na de verkregen stadsrechten, Den Bosch een stad met meer dan honderdduizend inwoners. Anno 2001 geven de Bosschenaren rondleidingen door hun stad. Een van hen is Sjef Brummer, een Heineken-man die net zoveel weet van Den Bosch als van bier. Speciaal voor Vers van 't Vat vertelt hij over de roemruchte historie van zijn stad. De Sint-Janskathedraal is een prachtig staaltje van Brabantse gotiek. Wanneer je buiten rondloopt, vallen de rijk gede coreerde steunberen van de kathedraal op: zo ver het oog reikt zie je muzikan ten en engelen, dieren en duiveltjes. Binnen in de enorme kathedraal een serene stilte en een zachte gloed in de hoek. Het zijn de honderden kaarsjes die het beeld van Onze Lieve Vrouwe belich ten. Een echte Bosschenaar loopt haar niet voorbij zonder een kaarsje aan te steken, vandaar.

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 6