Leerdam is een stad met een indrukwekkende glasgeschiedenis van bijna tweeënhalve eeuw. Het is niet verwon derlijk dat onlangs juist hier hét standaardwerk op het gebied van flessen werd gepresenteerd: 'In glas verpakt' van Johan Soetens, oud-commercieel directeur van de Leerdamse glasfabrieken. Om het eerste exemplaar van de inter nationale editie van deze flessenbijbel in ontvangst te nemen was Erik Korthals Altes, algemeen directeur Heineken Nederland, naar de glasstad afgereisd. Glas kent een geschiedenis van duizenden zen. De glasgeschiedenis van Leerdam gaat In de loop der tijd werd glas steeds vaker jaren. Zo zijn in Egypte glazen voorwerpen terug tot 1765. In dat jaar waren het de machinaal vervaardigd en raakte het met de gevonden van vijfduizend jaar oud. In Europa gebroeders Pelgrim die een glashut aan de mond blazen van glas bijna volledig in onbruik, waren het de Italianen die voor het eerst gla- oever van de Linge bouwden. Op dezelfde plek Bijna, want in de fabrieken van Royal Leerdam zen voorwerpen maakten en in Nederland zou uiteindelijk een glasindustrie van wereld- wordt nog steeds mondjesmaat op ambachte- wordt al vanaf de zestiende eeuw glas gebla- formaat verschijnen. lijke wijze kristal gemaakt. En in het Glas centrum kunnen zelfs demonstraties van ambachtslieden uit heel Europa worden bijgewoond. Zo demonstreerde de afgelopen maanden een team van Tsjechische glasblazers uit de Leer- damse zusterstad Novy Bor hun kunsten. Het P gezelschap blaast flessen zoals ze meer dan i I W twee eeuwen geleden ook werden gemaakt. Heineken Bij de boekpresentatie van In glas verpakt maakte de Tsjechen, tot groot vermaak van het aanwezige publiek, een paar zeer bijzondere flessen. Zo kreeg Erik Korthals Altes een fles met zijn eigen handtekening er ingegraveerd en voorza gen ze een echt Heineken-flesje van een gla zen zegel. Maar de directeur ging niet alleen met glas naar huis. Ook kreeg hij het eerste nummer van de hernieuwde uitgave van In glas verpakt. Dit boek van auteur Johan Soetens verscheen in 1999 voor het eerst. Twee jaar later is er een speciale editie met Nederlandse en Engelse teksten verschenen. Boetseert De presentatie van het boek trok tal van glas liefhebbers uit het gehele land naar het knusse Glascentrum Leerdam, één van de weinige plekken waar glasblazers nog naar hartelust vrij kunnen werken. In het centrum worden dagelijks demonstraties gehouden. Met een pijp van bijna anderhalve meter en een drietal ovens gaat de glasblazer aan de slag. Een klomp vloeibaar glas blaast en boetseert hij net zolang totdat er een sierlijk glasobject ont staat. En mocht u het zelf willen proberen, in het centrum worden workshops glasblazen gegeven. De deelnemer zij gewaarschuwd: pro fessionele glasblazers hebben een opleiding van vier jaar, alsmede jarenlang oefenen ach ter de rug. Want ook hier geldt: oefening baart kunst. Een klomp vloeibaar glas verandert langzaam in een sierlijk object

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 7