STAR CHAIN Ingewikkelde ontwikkeling Implementatie datum Wave 2 uitgesteldGo-live Wave 1 uitgesteldGLM interface uitgesteldWij hebben u de afgelopen maanden verschillende keren bericht dat het STAR Chain project een gestelde deadline niet kon halen. Wij kunnen ons voorstellen dat u zich afvraagt hoe dat mogelijk is. Hoe kan een project waaraan zo veel mensen werken steeds uitlopen STAR Chain Wave 2 Aan de basis van het STAR Chain project lig gen drie concrete uitgangspunten; ten eerste natuurlijk de supply chain gedachte, ten tweede het voornemen niet langer dan twee jaar met het project bezig te zijn en ten derde de wens om voor het einde van het jaar 2001 operationeel te zijn. Vanuit deze uitgangspunten hebben we een planning gemaakt. We zijn begonnen het pro ject in fases te verdelen. U weet het mis schien nog wel, de Initiation fase, de Dis covery fase, de Detailed Design fase, enzovoort. Aan deze planning hebben we de einddatum gegeven van oktober 2001. Deze einddatum is gebaseerd op de ervaringen van PricewaterhouseCoopers met projecten van dezelfde aard bij andere bedrijven. Een gede gen basis voor een inschatting, maar het is onmogelijk de Heineken-werkelijkheid eraan te toetsen totdat het wordt uitgevoerd. Halverwege iedere fase stellen we de planning voor de volgende fase vast. We benoemen de mijlpalen en de concrete zaken die in elke fase moeten worden opgeleverd. Maar ook al plannen we zo dicht mogelijk op het moment van uitvoering, toch blijkt iedere keer dat de realiteit van het maken van het ontwerp in al zijn details en het bouwen van het bijbeho rende systeem gecompliceerder is dan we oor spronkelijk dachten, met alle gevolgen van dien voor ons tijdschema. Want hoe gaat het nu met Wave 2? Het Wave 2 ontwerpteam sloot op 24 augus tus het ontwerp officieel af. Vanaf dat moment was het ontwerp bevroren. De term 'bevroren' houdt in dat er, tot na de invoering, geen wijzigingen meer worden doorgevoerd in de systemen en processen. Een uitzondering vor men de wijzigingen op het oorspronkelijke ont werp die noodzakelijk zijn omdat de systeem testresultaten niet bevredigend blijken. Er is een aantal testen, waarvan twee zeer belang rijke. Om te beginnen de integratietesten. De integratietesten zijn bedoeld om zeker te stellen dat alles wat in verschillende werk groepen is gebouwd, als een geïntegreerd geheel kan samenwerken. Er wordt niet alleen getest op de samenwer king van de nieuwe systemen onderling, maar ook op de samenwerking van de nieuwe met de oude systemen. Als u de STAR Chain berichtgeving een beetje hebt gevolgd weet u inmiddels dat de samenwerking van nieuw met oud wordt mogelijk gemaakt door interfaces. Tijdens de integratietesten worden die inter faces aan twee kanten getest. Kunnen ze de taal van de nieuwe systemen vertalen naar de taal van de bestaande systemen en andersom? Na de integratietesten volgen de gebruikers- acceptatietesten. Tijdens deze testen wordt door afgevaardigden van de betrokken werk maatschappijen gekeken of er met het door het project opgeleverde systeem kan worden gewerkt. Aan het eind van deze testen zetten zij hun handtekening ten teken dat zij de systemen en processen hebben getest en werkbaar bevonden. Als dit is gebeurd kan er een begin worden gemaakt met de invoering van het nieuwe sys teem. In Wave 2 zal de eigenlijke invoering worden voorafgegaan door een generale repe titie (dress rehearsel). Er zijn: Vijf werkmaatschappijen bij Wave 2 betrokken: Heineken Export, Heineken Nederland Supply, Heineken Nederland Business Services, Heineken Brouwerijen en Heineken USA; 88 interfaces gebouwd voor Wave 2; driehonderd eindgebruikers betrokken; 109 integratietesten met een totaal van 250 varianten uitgevoerd; ook 109 testcases geschreven voor de gebruikersacceptatietesten dus ook 109 eindgebruikersacceptatie- testen uit te voeren; tijdens het testen ongeveer 506 TPR's (Test Probleem Rapport) gemeld; elf nieuwe organisatieonderdelen herschreven; twaalf adviesaanvragen bij de Onder nemingsraden ingediend; 47 key users benoemd; 399 werkinstructies geschreven en getest; zes dagen voor de generale repetitie gepland; drie weekenden voor de implementatie gepland; acht implementatieteams gevormd. U begrijpt wat wij u duidelijk willen maken: onze planning moet meebewegen met de realiteit, dat is een gegeven. Dat weerhoudt ons er echter niet van u van alle (uitgestelde) deadlines op de hoogte te houden. Wij stellen uw betrokkenheid nu eenmaal zeer op prijs. Marien Kakebeeke, Heineken Nederland Supply O J

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 6