5 Studie# Arbeidstijden/werktijden 17 HBH ROi Parttime werker- ploegendienst? Als projectleider van het projectteam 'Parttime werken in ploegendienst' ben ik gevraagd voor Vers van 't Vat te schrijven over dit project. Ik werk samen met colle ga's Irene Steenwelle en Rudy Dikken als juriste op de afdeling Arbeidszaken waar van Hans Olthoff het hoofd is. In mijn werk houd ik mij onder meer bezig met de voor bereidingen voor CAO- en CAVO-onderhan- delingen, het beantwoorden van allerlei vragen over de verschillende Heineken- regelingen en het beantwoorden van vragen over arbeidstijden, ploegendiensten en roosters. groep moster en onderzoek invoer Vanwege mijn affiniteit met het laatste onder werp, ploegendiensten en rooster, werd ik in september 2000 gevraagd om deel te nemen aan de studiegroep Arbeidstijden/werktijden van het project Modernisering Sociaal Beleid Heine- ken. Deze studiegroep is vervolgens aan de slag gegaan en heeft in haar eindrapport een aantal adviezen gedaan over flexibilisering van arbeids tijden voor medewerkers in ploegendienst en in dagdienst. Parttime in ploegendienst Een van de adviezen van het eindrapport van de studiegroep Arbeidstijden/werktijden had betrek king op het invoeren van parttime werken in ploegendienst. Volgens de studiegroep kon dit het beste worden gerealiseerd door middel van 'duomaten' en 'combinatieroosters'. Duomaten zijn twee of meer deeltijdwerkers die samen een of meer voltijdsplaatsen bezetten. Er zijn dus verschillende combinaties mogelijk. Een voor beeld van een duomaat is wanneer collega A de ene week drie dagen werkt en collega B twee dagen en de volgende week andersom. Combi natieroosters zijn ploegenroos- I ters v00r deeltijdwerkers met een gelijk dienstverband. De deeltijd werkers vormen dus aparte ploe gen. Voorwaarde voor combina tieroosters is, dat er voldoende medewerkers met een deeltijd- wens zijn om een volledige ploeg te kunnen vormen. Een voorbeeld van een combina- tierooster is een 6-ploegen- rooster voor volcontinudienst. Iedere ploeg werkt dan gemid deld 28 uur, in gemiddeld vier dagen. Projectteam De adviezen van de verschil lende studiegroepen zijn, naast de gebruikelijke voor stellen zoals loonsverho ging, ingebracht als voor stellen voor de CAO-onder handelingen 2001-2002. Een van de resultaten van deze CAO-onderhandelin- gen was, dat Heineken het advies met betrekking tot parttime werken in ploegendienst verder zou laten uitwerken binnen en door Heineken, waar Medepresentator Arbeidsverhoudingen Leon M„ Beurden (operator Va-pekken Den Bosch): "Ik iws ervan overttuga dat de arbeidsverhoudingen „tol na terugkoppeling naar de vakorganisaties plaatsvindt. Hiervoor is een projectteam samengesteld dat een onderzoek doet naar het mogelijk maken van parttime werken in ploegendienst. Het pro jectteam bestaat naast mijzelf uit: Marcel van Spaandonck, Bram Rutten, Henk Jan Wesselink, Hans Noordermeer en Toine van Beek. Enquête Tijdens de eerste bijeenkomst van het project team hebben we besproken hoe we ons doel 'parttime werken in ploegendienst mogelijk maken' het beste konden realiseren. We waren het er snel over eens dat we het belangrijk von den om te weten hoe mensen in ploegendienst zelf denken over parttime werken. Een eerste stap van het projectteam was om te bedenken hoe we de belangstelling en de ideeën van de medewerkers in ploegendienst over parttime werken in kaart konden brengen. We hebben toen besloten een aantal vragen te ontwikkelen die we aan de medewerkers in ploegendienst willen gaan stellen. Ervaringen buiten de deur Voor de tweede bijeenkomst besloot het pro jectteam iemand uit te nodigen van een bedrijf waar men al veel ervaring heeft met parttime werken in ploegendienst. Het projectteam heeft Karei de Mooij van Dupont, een chemiebedrijf in Dordrecht uitgenodigd. Karei de Mooij heeft ons veel verteld over hoe bij zijn bedrijf wordt omge gaan met verzoeken om parttime te werken in ploegendienst. Er is iemand aangesteld die zich met dergelijke verzoeken bezighoudt en bij pro blemen naar een passende oplossing zoekt. Deze persoon onderhoudt ook nauw contact met de Ondernemingsraad. Bij Dupont wordt door een groot aantal medewerkers parttime in ploe gendienst gewerkt. De volgende stappen voor ons projectteam zijn het verwerken van de resultaten die uit de enquête gaan komen en het verder in kaart brengen van de organisatorische consequenties. Uiteindelijk wordt alles in een eindrapport ver werkt. Kortom: er staat het projectteam dus nog een hoop te wachten voordat we eind september ons eindrapport kunnen presenteren. Namens het projectteam 'Parttime werken in ploegendienst', Diane Donath, juriste afdeling Arbeidszaken

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 17