Thaise brouwerij naar recnrdproductie Een nieuw silogebouw en vijf nieuwe tanks voor vergisting en lagering. Daarmee is de brouwerij van Thai Asia Pacific Breweries (TAPB) onlangs uitgebreid. De capaciteit van de brouwerij is flink gestegen. In plaats van vierhonderdduizend hectoliter produ ceert de brouwerij voortaan een miljoen hectoliter per jaar. Naast het Heineken bier kan de Thaise consument nu ook genieten van een Amstel biertje. En Heineken Technical Services (HTS) heeft nog meer in petto, want uiteindelijk moet de productiecapa citeit stijgen tot drie miljoen hectoliter per jaar. Gestegen vraag Medio december 1998 kon de eerste paal de grond in. Onder supervisie van de lokale Civiel consultant werd gestart met de bouw van een nieuwe gistlagerkelder, een anaërobe (zuurstof loze) waterzuivering en een groot magazijn van 4.600 vierkante meter voor de opslag van gereed product. Daarnaast werden het brouw huis en de machinekamer uitgebreid. Voor de gistlagertanks werd een lokale firma ingehuurd. Vervoer van de tanks over de weg bleek onmo gelijk en daarom werd een deel van het parkeer terrein van de brouwerij gebruikt als werkplaats. Direct na de oplevering in de zomer van 1999 zijn de eerste tanks direct ingezet om aan de inmiddels al weer sterk gestegen vraag te kun nen voldoen. De uitbreiding van de brouwcapaciteit vormde een complex deel van het project. Met minimale mogelijkheden voor productiestops moest het gebouw onder meer met zes meter worden uit gebreid om plaats te kunnen bieden aan een nieuwe malerij en klaringskuip. Na ingebruikne mingvan de nieuwe malerij kon de 'oude' male rij worden gesloopt, om weer plaats te maken voor de nieuwe maischeketel. Om de nieuwe wortketel te kunnen plaatsen, moesten de hel- derbiertanks tijdig worden verplaatst naar de nieuwe locatie. Op verzoek van TAPB is de opstart van de brouw huis-uitbreiding zelfs vervroegd naar november 1999, een maand eerder dan gepland. Hierdoor werd het mogelijk om Amstel tijdens het Chinese Nieuwjaar - in februari 2000 - op de markt te brengen. Een ander belangrijk onderdeel van het project vormde de aanleg van vast leidingwerk in de In 1994 startte TAPB met het brouwen en ver pakken van Heineken bier op een locatie ten noordwesten van Bangkok. Drie jaar zette de groei van het Heineken-aandeel in de Thaise biermarkt flink door. De beschikbare produc tiecapaciteit werd al snel te klein. In 1997 werd dan ook het startsein voor de uitbreiding Het nieuwe silogebouw voor de moutopslug gegeven. Op verzoek van TAPB werd eerst door HTS een aantal groeiscenario's onderzocht. Gezien de onzekere economische situatie in Thailand, koos TAPB uiteindelijk voor een voor zichtig 'just-in-time' groeiscenario. HTS kreeg de opdracht een Project Databoek op te stel len. Dit was de eerste stap van een groei scenario dat uiteindelijk moet leiden tot een verkoopcapaciteit van ongeveer drie miljoen hectoliter per jaar. In september 1998, na de goedkeuring door TAPB van het Project Databoek en het daar mee samenhangende investeringsplan, kon met de uitvoering van de bouwplannen worden gestart. Met uitzondering van de helderbierfil- tratie werden alle onderdelen van de brouwerij onder handen genomen. Dit gold niet alleen voor de procesinstallaties, maar ook voor de gebouwen. De lugerkelder kelders, voorzien van volledig geautomatiseerde matrixsystemen. Er zijn nu geen handmatige activiteiten meer in de kelders, met uitzondering van het nemen van monsters. Tweede fase Tijdens de realisatie van de uitbreiding is gestart met de bouw van een nieuw silogebouw voor moutopslag en opnieuw uitbreiding van de gistlagerkelder. Deze stap is inmiddels ook afgerond. Rustig zal het op de brouwerij echter voorlopig niet worden. In het najaar van 2001 worden een nieuwe verpakkingslijn voor fusten en twee nieuwe vergistingstanks in gebruikgenomen. Bovendien start dan de tweede fase van het uitbreidingsplan, waardoor de capaciteit van de brouwerij in 2003 zal stijgen tot ongeveer twee miljoen hectoliter per jaar. En dat ook buiten Thailand de projectactivitei ten van de TAPB niet ongemerkt voorbij gaan, bleek wel vorig jaar: de Heineken Award 2000 ging naar de Thaise brouwerij. De toekomst kan dan ook met vertrouwen tegemoet worden gezien. Ad van den Bovenkamp, HTS projectmanager Jurjen Joosten, HTS Installation manager TAPB

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 3