Vanuit de brouwerij van de Dortmunder Brau Union (DBU) is op dinsdag 10 juli in Duitsland de eerste container met Hei- neken bier vertrokken op weg naar China. Het is misschien even wennen: Heineken bier gebrouwen en verpakt in Duitsland, ten behoeve van Heineken Export. Toch komt het in de toekomst steeds meer voor dat ons Export bier niet uit Nederland maar van elders uit Europa komt (zie het artikel op pagina 20 over de nieuwe Export-afdeling Multi-sourcing). In de loop van 2000 werd duidelijk dat er door de aanhoudende groei van Export, met name in de Verenigde Staten, in de Nederlandse brouwe rijen binnen enkele jaren een tekort aan pro ductiecapaciteit zou ontstaan. Na bestudering van diverse mogelijkheden is toen onder meer besloten om een contractpartner te zoeken die gedurende een beperkte periode Export bier brouwt en verpakt. De Dortmunder Brau Union (DBU) heeft als gevolg van de toenemende concentratie op de Duitse biermarkt te maken met overcapaciteit en is mede daardoor een geschikte partner voor Heineken. DBU is onder deel van de 'Brau und Brunnen'-groep, niet te verwarren met de 'Bayerische Brauholding AG' waarin Heineken onlangs een belang heeft ver worven. Er is een contract voor drie jaar afge sloten met DBU. Gekozen is om voorlopig één product te produceren: de Heineken 33cl Export-fles voor de Chinese markt. Prettige samenwerking Na ondertekening van het contract is er vervol gens in december 2000 een projectteam opge richt om de productie en afvoer van Heineken bier vanuit Duitsland naar China mogelijk te maken. Het projectteam bestaat uit vertegen woordigers van diverse organisatieonderdelen van Heineken (Heineken Netherlands Supply, Heineken Technical Services, Production Policy Control en Heineken Export) en van DBU en staat onder leiding van Heineken Netherlands Supply (HNS). Heineken en DBU zijn qua orga- nisatieomvang en -cultuur totaal verschillende organisaties. Hierdoor moesten beide partijen in het begin best even aan elkaar wennen. Ondanks dat is er goed, intensief en op een prettige manier samengewerkt. Er zijn inves teringen gepleegd in brouwen, verpakken en in laadstations en er zijn uitvoerige kwaliteits- testen gedaan. Daarnaast zijn er voor de uit voering en besturing van alle processen vanaf materiaalaanvoer tot en met transport en douaneafhandeling procedures opgesteld tus sen beide organisaties. De 'aansturing' van de Duitse brouwerij qua materiaal- en productie planning zal door HNS gebeuren, de orderont vangst en transportboekingen door Heineken Export. Containers worden vanaf de brouwerij afgevoerd naar de container terminal in het nabije Neus. Vandaar gaan ze per trein naar Rotterdam. Daar worden ze per schip naar diverse havens in China vervoerd. Na al de inspanningen kon dinsdag 10 juli de (eerste) kroon op het werk worden gezet met de productie en verlading van de eerste contai ners. Het gaf een 'goed gevoel' om de groene stroom Export-fiesjes door de Duitse brouwerij te zien bewegen en het is iets waarop alle betrokkenen best trots kunnen zijn. De goede resultaten van de kwaliteitstesten van het bier, alsmede de commitment van onze Duitse part ner vanaf de start van het project geven het volste vertrouwen in de toekomst voor succes volle 'sourcing' van Export bier vanuit DBU. Maarten Schreppers, Export Sourcing Development manager

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 11