reikt Oorkondeprijs Creativiteitsprijs 2001 uit S 25 In het Nationaal Automobiel Museum in Raamsdonksveer vond op 26 juni de Oorkondedag 2001 plaats. Deze dag wordt jaarlijks georganiseerd door het Landelijk Ideeëncentrum. Ideeënbuscommissies van bedrijven en instellingen kunnen hiervoor ideeën inzenden. Heinekens Centrale Ideeënbuscommissie (CIBC) had hiervoor het idee van Joost Damen geselecteerd. Naast de Oorkondeprijs werd tevens de Creativiteitsprijs uitgereikt. Uit alle ingezonden ideeën zijn er uiteindelijk 23 genomi neerd voor een oorkonde. Joost Damen was een van deze 23 oorkonde kandidaten, die 19 bedrijven en instellingen vertegenwoordigden. Alle deelnemers aan deze middag ontvingen bij binnenkomst een oorkon desetje met daarin een beschrijving van alle kandidaten met hun idee. De kandidaten kre gen een corsage zodat zij goed herkenbaar wa ren tussen de andere aanwezigen. Deze 23 'creatieve geesten' bespaarden, dank zij het ideeënsysteem, ruim 2,5 miljoen gulden, nog afgezien van de niet in geld uit te drukken verbeteringen. Daarvoor ontvingen deze oor kondekandidaten tezamen een bedrag van 166.000,- aan beloningen. Dit zijn keiharde feiten die nogmaals benadruk ken dat een goed werkend ideeënsysteem veel profijt kan opleveren, zowel voor de werkgever als voor de werknemer. Het ideeënsysteem is goed voor de efficiëntie, productiviteit, werk omstandigheden en de betrokkenheid bij de eigen organisatie. Dit was de boodschap die de voorzitter van het landelijk ideeëncentrum mr. Alof J. Wolt de aanwezigen meegaf tijdens zijn welkomstwoord. Het idee van Joost Damen heeft betrekking op een vacuüm afzuig- en opvanginstallatie en levert een verbetering op van kwaliteit, werkom standigheden en milieu, belangrijke thema's binnen Heineken. Zijn idee zit als volgt in elkaar. Oude situatie Bij onvoldoende opslagcapaciteit was er geen filtratie meer mogelijk en ontstond er een pro ductiestop. Bij ingebruikneming van een lege opslagcontainer bestond de kans op drukvaria- tie waarbij zelfs een explosie niet uit te sluiten was. Verontreiniging van het microbiologische laboratorium was het gevolg. Productievreemde stoffen beïnvloedden het proces hetgeen uit productveiligheid ongewenst is. Volle contai ners dienden handmatig te worden afgevoerd. Nieuwe situatie (na invoering idee) Door middel van een geavanceerde unit kan continu worden gewerkt (geen productiestop meer). Kenmerken daarbij zijn: gebruikersvrien delijkheid, onderhouds- en geluidsarm en veiligheid. De motivatie voor de toegekende beloning is gebaseerd op verbetering op het gebied van Arbo, milieu en kwaliteit. Het idee leverde geen winst op in de zin van financiële besparing, er wordt echter wel aanzienlijke winst behaald ten aanzien van arbeidsomstandigheden. Het idee is ingediend in november 2000 en na vier maanden gerealiseerd. Alle kandidaten werden ter plaatse door Tom Rietveld, een creatieveling en presentator in hart en nieren, geïnterviewd. Dat wilde zeggen niet op het podium maar gewoon in de zaal, daar waar de kandidaat zich op dat moment bevond. De interviews duurden gemiddeld vijf minuten. Tijdens elk interview werden door mid del van een beamerpresentatie, de foto van de kandidaat en het idee gepresenteerd met daar bij een korte omschrijving alsook het logo van het bedrijf waarbij de kandidaat werkzaam is. Na uitreiking van de oorkonde aan iedere kan didaat is door Alof J. Wolt namens de jury de winnaar van de Creativiteitsprijs 2001 bekend gemaakt. Tot winnaars zijn uitgeroepen de heren R.J. van de List en P.G.M. Sliedregt van het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland. Hun idee betrof een vinding om tijdens een storing in het drinkwaternet een spindel in de leiding aan te brengen, waardoor het aantal aangesloten gezinnen waarbij het water afgesloten moet worden tot een minimum beperkt blijft. In het juryrapport wordt eigen vinding als initiatief met een hoge kostenbesparing en verbetering van de leveringszekerheid met verkleining van het kwaliteitsrisico als motivatie voor de keuze genoemd. Het officiële deel werd na de uitreiking afgeslo ten met het maken van een groepsfoto van alle oorkondekandidaten. Daarna maakten alle deelnemers en kan didaten gebruik van de uitnodi ging van de gastheer om een bezoek te brengen aan het Nationaal Automobielmuseum, waar vele auto's met prachtige namen als Bugatti, Spijker of Duesenberg te zien waren. In vitrines stonden de oudste auto's te wereld, auto's vanaf 1894, maar ook klassieke race- en sportwagens zoals Ferrari's en Alfa Romeo's waren te bewonde ren. De middag werd afgesloten op informele wijze onder het genot van een hapje en een drankje. Baltus Klip, secretaris Centrale Ideeënbus Commissie Tom Rietveld interviewde Joost Damen

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 29