Heineken plaatst blik recycle bakken langs Nederlandse kust s De Nederlandse brouwindustrie heeft de afspraken in het conve nant Meerjarenafspraak Energie Efficiency ruimschoots gehaald. Het convenant beoogde in het jaar 2000 een gemiddelde energiebesparing van 27% ten opzichte van het verbruik in 1989 te behalen. Het Centraal Brouwerij Kantoor zal het resultaat van 29% energiebesparing aanbieden aan de convenantpartners. De besparing is grotendeels behaald door de toepassing van nieuwe technieken en energiebesparende apparatuur. De Meerjarenafspraak Verbetering Energie Efficiency werd in 1993 tussen de Minister van Economische Zaken, de Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, het Centraal Brouwerij Kantoor en een aantal bedrijven gesloten. De oorspronkelijke norm lag op een besparingspercentage van 20%. Deze werd reeds in 1995 gehaald en vervolgens door de bedrijven in overleg met de convenantpartners verhoogd tot 27%. Gedurende de looptijd van het convenant blijkt hét mi lieubewustzijn van de werknemers van de brou werijen te zijn vergroot. Dit komt naar voren in onderzoek van de brouwerijen. De Brouwers hebben de zorg voor een verantwoorde leefomgeving hoog in het vaandel staan. Een sector die werkt met natuurproducten (water, gerst, tarwe en hop) is immers gebaat bij een zo schoon mogelijk milieu. Heineken is gestart met het plaatsen van blik recycle bakken waarin consumenten hun lege blikjes kunnen weggooien. Vanaf eind mei werden op verschillende locaties aan de Nederlandse stranden honderd bakken neergezet. De blikbak- ken hebben de uitstraling van een bier- en fris- drankblik, waardoor ze voor de consument mak kelijk herkenbaar zijn. In de bakken worden de blikken door het overhalen van een hendel direct platgedrukt. Bij gebleken succes overweegt Heineken de recycle bakken op grotere schaal in Nederland in te zetten. Het is voor het eerst dat dergelijke apparaten in Nederland worden geplaatst. De grootste brouwerijen zijn inmiddels toegetreden tot het Convenant Benchmarking. Hierin hebben zij afgesproken binnen twaalf jaar tot de 10% brouwerijen ter wereld te zuilen behoren met het laagste ener gieverbruik. "De goede resultaten van de Meerjarenafspraak Energie Efficiency bewijzen het succes van de convenantaanpak", aldus de heer drs. J.J.M. Verhoek, directeur van het Centraal Brouwerij Kantoor. Bron: persbericht Amsterdam, juni 2001 Deze aanpak past in de visie van Heineken dat zwerfvuil bij de bron moet worden aangepakt. Met de blikbakken wil Heineken de consument de mogelijkheid bieden op eenvoudige wijze van drankblikjes af te komen. "Om dit nog eens extra te benadrukken en te stimuleren, heb ben wij het initiatief genomen om deze opvallende bak ken te plaatsen en daarmee een bijdrage te leveren aan de oplossing van het zwerfvuilvraagstuk", aldus Erik Korthals Altes, algemeen directeur van Heineken Nederland. Heineken is geen voorstander van statiegeld op blik. Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer 10% van het zwerfvuil uit lege drankverpakkingen bestaat. Bron: persbericht Zoeterwoude, 28 mei 2001

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 7