Nieuwe manager Purchasing Sourcing Management: We zijn het stadium van borstklopperij Je hebt Bouwkunde gestudeerd aan de TU in Delftmaar hebt uiteindelijk gekozen voor Inkoop. Vanwaar die verandering? "Mijn keuze voor Bouwkunde was eigenlijk een soort vlucht. Ik wilde graag het huis uit en koos toen voor een studie in Delft. Dat werd dus Bouwkunde, omdat dat mij als niet bepaald technische student nog het meeste aansprak. Als student heb ik een leuke tijd gehad. Maar toen ik later in de praktijk als stedebouwkundi- ge de zoveelste verkeersdrempel in een plaats als Zoeterwoude moest ontwerpen, vond ik het vak allang niet leuk meer. Bovendien zag ik te veel oudere collega's om me heen die na dertig jaar nog steeds hetzelfde werk deden. Ik heb toen afscheid genomen van de Grontmij en ge solliciteerd bij DHV in Amersfoort als projectlei der van nieuwbouwprojecten. Het ging daarbij om zogenoemde 'turnkey-projecten' met lang lopende contracten met leveranciers en aanne mers. Ik kreeg toen te maken met inkoop en dat boeide mij. Binnen enkele jaren heb ik toen een nieuwe Inkoopafdeling opgebouwd. De daaropvolgende overstap naar Compendium Inkoopconsultants (waar ik het inkoopvak van uit een totaal andere invalshoek benaderde), was dan ook een logische." En Heineken? Hij lacht: "Het zou natuurlijk leuk zijn als ik nu zeg dat ik het product drink, maar dat is niet zo. Wel vind ik het een geweldig internationaal be drijf met een enorme uitstraling. Toen ik bij Compendium Inkoopconsultants werkte, pro beerde ik Heineken als klant binnen te krijgen. Ik heb toen intensieve gesprekken gehad met mijn voorganger hier, Robert van Bergen, waarbij ik heb geprobeerd een order binnen te slepen. Dat ging niet door. Maar het gevolg was wel dat Robert mij later belde om te vragen of ik belang stelling had om hem op te volgen als hoofd Inkoop. Zo ben ik hier vorig jaar binnengerold." "Deze functie klonk zo boeiend en uitdagend, dat ik wel 'ja' moest zeggen. Allereerst had deze functie inhoudelijk mijn interesse. Ik was eraan toe om de kennis die ik tot dan toe had opge daan te vertalen naar een bedrijf en daarvoor ook verantwoordelijk te zijn. Ten tweede moest ik als consultant heel veel reizen en dat reizen brak mij toch op. Ik kon dat niet goed meer combine ren met mijn privé-leven. In mijn huidige functie reis ik ook, maar niet zo veel als toen. Het is dus uitstekend te combineren." Hoe heb je je opgedane ervaring kunnen toe passen? "In de oude stafrol ging dat heel goed. Door STAR Chain is er veel veranderd. Voor het eerst is Inkoop echt gelijkwaardig aan andere afdelin gen. We vormen nu een belangrijke schakel in de keten van HNS. Wij zijn de inkopers van strategi sche goederen als hop, glas en mout en dat doen we samen met Corporate Purchasing. Daarnaast verzorgen we in de nieuwe organisatie de facilitaire inkoop (kantoormeubilair et cetera) en de inkoop van wegtransport. Ook het zee transport is erbij gekomen (dat vroeger verdeeld was onder HUSA en Heineken Export). De be- drijfsinkopen (voornamelijk reserveonderdelen en machineonderdelen) vallen nu nog onder de brouwerijen. Dit alles betekent dat we straks een afdeling hebben van in totaal dertig mensen. En dat vergt een ander beleid en een andere aan sturing. We krijgen een controller in ons team

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 4