ineken Cup Finale 2001 Eigenlijk had ik het al eerder moeten weten van mijn ervaringen tijdens Olympische Spelen, maar soms heb je er weer een bevestiging voor nodig: ik houd van alle takken van sport die op topniveau worden beoefend. Dat bleek ook weer overduidelijk bij mijn bezoek aan de finale van de Heineken Cup ook wel H-cup genoemd) in Parijs op 19 mei. gezegd is dat de intentie van rugby, maar je zou er de sport en de spelers veel onrecht mee aan doen. De strategie van beide teams en de in vulling die de spelers daaraan geven, zijn bepa lend voor het succes. Geen van de spelers kan zich onttrekken aan het spel, want dat zou ge nadeloos worden afgestraft. Het speltempo ligt onwaarschijnlijk hoog, mede vanwege het feit H-Cup De onderlinge felicitaties en ereronde van de beide ploegen na afloop vormden een waardig einde van een uitermate intense krachtmeting. De H-Cup voor Leicester werd uitgereikt in een entourage van Heineken-groen. Vanwege de wetgeving in Frankrijk mocht de strijd niet gaan om de Heineken Cup zoals de felbegeerde trofee Door onze speciale rugbyverslaggever - Vastgebakken in een sportwereld waarin voetbal voor mij een zeer voorname rol speelt, kom je weliswaar gaandeweg je carrière in aanraking met vele takken van sport, maar er resteert toch nog steeds een veelheid aan sporten, die ik nooit live heb meegemaakt. Rugby was daar een van en mede daarom was ik zeer verheugd deze 'Europacupfinale' om de Heineken Cup te mo gen meemaken. Mijn interesse ging uit naar de impact van het rugby zelf en de manier waarop Heineken als hoofdsponsor een dergelijk evene ment aanpakt. Ei was een prijsvraag over de Heineken Cup. De winnaars van Amsterdam, Frankrijk en Ierland woonden de Heineken Cup Finale bij Pare des Princes De wedstrijd tussen de kampioen van Frankrijk, Stade Frangais, en de kampioen van Engeland, Leicester, bereikte gaandeweg de ontmoeting een zeer hoog niveau. In de eerste helft zoch ten de ploegen openingen die er niet waren en voor de niet-kenner zoals ik leek het meer op een partijtje heen-en-weerschoppen dan op top- rugby, maar de tweede helft maakte alles goed. De Fransen, die voor de score volledig afhanke lijk waren van hun fly-half Diego Dominguez, die gezegend is met lichtvoetigheid en een goede trap, werden letterlijk en figuurlijk weggedrukt door het hechtere team van Leicester. De sfeer in het volle Pare des Princes was van begin tot eind fantastisch, ledereen leefde fel mee met de wedstrijd en opvallend was de goede manier waarop beide supportersgroepen met elkaar omgingen. Ik kom er steeds meer achter dat mijn door de sfeer in de hedendaagse voetbalstadions verziekte geest, het op vallend vindt als er bij éen wedstrijd een sportieve, ouderwetse voetbalambiance heerst. V H'fV -> Spektakelstuk Rugby is in feite een instinctief spel waarbij de spelers hun uiterste best doen om met man en macht een bal over een lijn te krijgen. Simpel dat kleine blessurebehandelingen gewoon op het veld plaatsvinden terwijl op een ander ge deelte van het veld gewoon verder wordt ge speeld. De inzet, het incasseringsvermogen en de veelzijdigheid van de spelers zorgden voor een spektakelstuk. Daarnaast was er ook sprake van respect en manieren. elders wordt genoemd, maar werd er dus gestreden om de H-Cup. Zelden zag ik zo'n cre ativiteit in de oplossing van dit voor een spon sor zeer vervelende probleem. De H van Heineken werd als 'doel' gebruikt, waardoor er op speelse wijze genoeg attentiewaarde was. Daarnaast zorgde Heineken voor een perfecte hospitality voor ongeveer duizend gasten, ieuke cadeaus en mooie hostesses (Vive la France!). Rugby en Heineken horen bij elkaar. Geen ge zeur, lekker hard werken en zeker ook plezier maken. De enige dissonant in het stadion was het ontbreken van een klok, waar door niemand wist hoe lang er nog te spelen was. Misschien was dat ook wel in scène ge zet door Heineken, want de uitdrukking 'Time flies when you're having fun' gold zeker voor de strijd om de Heineken Cup 2001 in Parijs. Het was een grote eer om er bij te mogen zijn. Jack van Gelder

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 11