in Nigeria Een Heineken-vrachtwagen rijdt over het nog onbebouwde terrein AMA is de naam van het grootste buitenlandse nieuwbouwproject binnen de geschiedenis van Heineken, vernoemd naar de Nigeriaanse regio Ameke Ngwo, vlakbij de stad Enugu. De bouw van deze nieuwe brouwerij vanaf 'fase nul' is om verschillende redenen een unieke uitdaging. Hierover sprak de redactie met Nico Doodeman, projectmanager van de afdeling Project Services (HTS), die het project vanuit Nederland begeleidt. "Nigerian Breweries Plc. heeft niet voldoende capaciteit om te voldoen aan de toenemende vraag naar de grootste biermerken van Nigeria, STAR en Gulder. De installaties zijn verouderd en renoveren is maar een gedeeltelijke oplos sing. In 1984 was er al een plan voor de bouw van een nieuwe brouwerij. Hiervoor werd des tijds even buiten de stad een stuk grond van honderd hectare gekocht. Het plan werd toen echter niet uitgevoerd door de slechte econo mische situatie die was ontstaan. Nu, zeventien jaar later, zijn de eerste stappen gezet om op ditzelfde stuk land een nieuwe brouwerij te bouwen", aldus Nico Doodeman. Uniek project Op de vraag waarom dit project zo uniek is voor Heineken Technical Services, kan Nico geen eenduidig antwoord geven. "De nieuwe brouwe rij krijgt een capaciteit van drie miljoen hectoli ter en vormt daarmee het grootste buitenland se project ooit. Daarnaast krijgt de brouwerij straks de laagste investeringskosten per hec toliter technische capaciteit. Ook bijzonder is het hergebruik van veel concepten uit andere brouwerijen, zoals de tank in box (vergisting- tanks in een geconditioneerde ruimte) uit Den Bosch, wat overigens nooit eerder is toegepast in het buitenland, grondstoffenaanname en -reiniging uit Bangkok, Brouwhuis en Dienst gebouw uit Hatay en verpakkingslijnen en bijbe horende gebouwen uit Lagos. Tevens vormen de omstandigheden in Nigeria een uitdaging. Doordat er geen elektriciteit op het terrein aan wezig is, wordt deze ter plaatse opgewekt. Hierbij wordt een warmtekrachtkoppeling ge maakt in combinatie met heet water als 'warm- tedrager' in plaats van stroom, met als voordeel een energiebesparing van ruim drie miljoen liter diesel. Het rekruteren en opleiden van perso neel voor deze moderne brouwerij vormt wel licht de grootste uitdaging van het hele project. Een aspect als veiligheid is allesbehalve van zelfsprekend en verder moet rekening worden gehouden met de regentijd (juni, juli en augus tus), waarin bouwwerkzaamheden volledig stil komen te liggen. Dit vormt de meest onzekere factor, want de regentijd kan bijvoorbeeld ook twee maanden langer aanhouden." "HTS, Human Resources en Medical Services werken nauw samen met de lokale organisaties om alles goed te laten verlopen. Hierbij is een onderverdeling gemaakt in drie parallelprojec ten: bouw, operationele opzet (rekruteren van personeel) en bestaansvoorwaarden (veiligheid en welzijn)." Project-databoek "Door de toenemende vraag heeft Nigerian Breweries veel haast met de bouw van de nieu we brouwerij. Eind december is HTS begonnen met het opzetten van een project-databoek, wat eind maart werd afgerond. Hierin staat in twee verschillende fases exact beschreven wat de klant krijgt. Omdat het terrein hellend is, wordt het te bebouwen deel dit voorjaar ver deeld in twee in hoogte verschillende plat forms: een voor de brouwerij zelf en een voor het vol- en leeggoed. Hierbij moeten grote hoe veelheden grond worden verplaatst. Dit moet gereed zijn voor het begin van de regentijd. Doordat de grond uitermate erosiegevoelig is, moeten beide platforms met begroeiing zeker worden gesteld. Na augustus kan dan worden gestart met de bouw, de aanleg van wegen, rio lering en dergelijke." "De eerste fase wordt eind 2002 operationeel. Dan heeft deze nieuwe brouwerij een capaciteit van anderhalf miljoen hectoliter. De tweede en tevens laatste fase van het AMA-project wordt begin juli 2003 afgerond. De totale technische capaciteit is dan drie miljoen hectoliter, maar deze kan in de toekomst worden uitgebreid tot maximaal zes miljoen hectoliter. Er is dus echt overal aan gedacht." Sophie van Wel Een artist impression van het uiteindelijke resultaat

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 3