2 4 2 Een jaar geleden kwam Philip de Ridder in dienst als opvolger van Ruud Overgaauw. Geen onbekende voor Vrumona. Philip had hier eer der al gewerkt als productmanager. "Maar als ik het bedrijf nu vergelijk met dat van zo'n tien jaar geleden, valt me toch een aantal zaken op: de organisatie is beslist verjongd. En: de mede werkers zien het bedrijf nog steeds als een stuk van henzelf. Kijk maar naar de implementatie van SAP. Zonder die extra inspanning van ons personeel was het niet gelukt." De implementatie had nogal wat voeten in de aarde. Hoe staat het er nu mee Alexander van Citters: "Vrumona was een van de eerste grote werkmaatschappijen binnen Heineken die op SAP is overgegaan en boven dien ook een van de complexere organisaties waar SAP wordt ingevoerd. We hebben hier niet alleen te maken met een productie-unit, waar allerlei verschillende frisdranken worden gemaakt, maar ook met verschillende licentie gevers en opdrachtgevers. Die complexiteit zorgde voor extra druk bij de invoering van SAP. De implementatie ervan was van tevoren in een strak tijdschema gezet: vóór de zomer van 2000 moest het systeem draaien. Maar daarna begon het pas en bleek er opeens van alles mis te gaan: zo kregen printers geen aansturing, konden we bepaalde facturen niet uitdraaien en was het op een gegeven moment zelfs niet mogelijk om een goede uitdraai te krijgen van de uit te rijden vrachtwagens met volgoed. De auto's moesten natuurlijk toch uitrijden, daar om hebben we in die tijd vooral gewerkt met handgeschreven bonnetjes." Philip de Ridder vult aan: "Daar kwam nog bij dat veel kennis over het systeem bij de consul tant bleef steken. Wij hadden binnen Vrumona niet opeens vijftig mensen extra beschikbaar om dit project te trekken." Alexander: "Nu, een jaar later, draaien we redelijk en zijn we bezig met de voorbereidin gen om onze huidige versie van SAP aan te passen. Binnen Heineken (STAR Chain) wordt momenteel SAP HeiCore 3.0 geïmplementeerd. Vrumona werkt nog met versie 2. We proberen dit jaar een inhaalslag te maken door middel van een procesoptimalisatieslag. Het is niet uit gesloten dat het systeem op bepaalde plaatsen wordt aangepast aan de systematiek van versie 3.0 en dat nog dit jaar applicaties als PM wor den ingevoerd. Hierdoor proberen we te voorko men dat de overgang naar versie 4.0 te com plex wordt. In 2002 gaat Vrumona over naar versie 4.0. Ook zoeken we naar oplossingen om ervoor te zorgen dat we in de toekomst met on ze huidige bezetting SAP blijvend kunnen on derhouden. Dat betekent onder meer dat we medewerkers intern gaan opleiden." Ook voor het organisatieontwikkelingsproces Houd Vrumona FRIS, dat eind 1999 handen en voeten heeft gekregen, is een opleidingstraject gestart. Kun je hierover iets meer vertellen? Rob Mulder: "Het komende jaar gaan we de doelstellingen van Houd Vrumona FRIS realise ren. Vooral binnen Productie en Distributie gaan we er hard tegenaan. Dit gebeurt met op leidingen en trainingen. Om beter dan onze concurrent te zijn, zijn goed opgeleide mede werkers namelijk van groot belang. Daarom sta ik ook voor de volle honderd procent achter de missie, visie, doelstellingen en strategie van Vrumona, die een aantal jaren geleden zijn ge formuleerd. Daarnaast is ook functiewaardering (ORBA en HAY) een van de belangrijkste onder werpen in de komende periode. De resultaten hiervan worden deze maand bekendgemaakt. Naar verwachting krijgen onze medewerkers de ze maand ook al hun salaris conform ORBA." Een ander onderwerp: de krappe arbeidsmarkt. Iets waarmee alle bedrijven in ons land te maken hebben. Wat wordt er binnen Vrumona gedaan aan het aantrekken en behouden van nieuw personeel? Philip de Ridder: "Het aantrekken van nieuw personeel is inderdaad een zorgenkindje. Het werken bij Vrumona trekt wel, maar net zoals bij andere bedrijven, zijn veel jongeren maar korte tijd bij ons in dienst. We moeten ze dus

Vers van 't Vat | 2001 | | pagina 4