Heuneken Modernisering Sociaal Beleid Ouderenbeleid Aangepaste scholing, loopbaanbeleid, mentor- beleid, aangepaste ploegendiensten, enzovoort. samen op Op 27 september gaat het traject 'Modedhisering Sociaal Beleid Heineken: samen op weg' van start. Zoals de naam al aangeeft is dit een traject waarin Heinel&n en de vakor ganisaties samen de mogelijkheden voor een nieuw Sociaal Beleid gaan verkennen. Een Sociaal Beleid dat meer tegemoetkomt aan huidige eisen en wensen van zo wel werkgever als werknemer. De ontwikkelingen binnen de maatschappij en binnen onze onderneming, de toenemende in dividualisering, verandering van markteisen en het toenemende belang van flexibiliteit, zowel van de onderneming als haar werknemers, vra gen om een modernere aanpak. Om hierover na te denken en hieraan te werken zullen honderd deelnemers, hiertoe uitgenodigd door de vakor ganisaties en door Heineken, op 27 september tijdens de eerste werkconferentie aan de slag gaan. Voorafgaand aan dit traject is er intensief over leg geweest en samengewerkt door de sociale partners en Heineken om te komen tot een, voor beide, acceptabele route en het bepalen van de zes thema's voor de gezamenlijke ver kenning. Deze zes thema's zijn: Belonen, Werk en Privé, Ouderenbeleid, Arbeidstijden/werk tijden, Arbeidsverhoudingen en Loopbaan employability. (Uitleg vindt u in de hiernaast afgebeelde blokjes). Tijdens de eerste werkconferentie worden de zes thema's door alle honderd deelnemers be sproken in zogenoemde tafelgroepen. Hierna volgt een indeling in zes studiegroepen die een onderwerp in een aantal bijeenkomsten verder gaan onderzoeken en uitdiepen. De deelnemers zijn al uitgenodigd en kunnen hun voorkeur voor een thema kenbaar maken. In december volgt er een tweede werkconferentie waar de resulta ten van de studiegroepen worden gepresen teerd en besproken. Met deze resultaten hopen we een basis te kunnen leggen voor een mo derner Sociaal Beleid dat input kan leveren voor de CAO besprekingen van 2001. Belonen Prestatiebeloning, competentiebeloning, ont wikkelingsbeloning, winstdeling, scholingstoe slag, 'werknemer van de maand'-etentje, team beloning, enzovoort. 'Nieuwe' beloningsvormen komen steeds meer in de belangstelling. Er zijn na- tuurlijk invullingen van flexi- '\Jr «CH» bele beloningsvormen die \Jpjjljjjp? meer kwaad dan goed doen, maar er zijn ook vormen die zowel voor Heineken als voor werknemers posi tieve gevolgen kunnen hebben. Juist die posi tieve vormen zijn van belang in dit thema. Werk en Privé Allerlei soorten verlof, kinderopvang, loopbaan onderbreking, deeltijd, CAO a la carte, vakan tiedagen kopen, sparen voor pensioen, enzo voort. a De grens tussen werk en privé vervaagt. Vanuit de ^\4 privé-sfeer worden door l werknemers meer eisen ge- steld aan het werk, en tege- lijkertijd vervaagt de organi- «■ÉfcisÉMBfiF satie meer van de werkne mer. Afstemming tussen werk en privé is nood zakelijk en lijkt geregeld te moeten worden in afspraken die maatwerk bieden aan jongeren, ouderen, mannen, vrouwen, vaders en moe ders. Niet iedere werknemer bij Heineken is im mers hetzelfde. ledereen wordt ouder, maar binnen Heineken wordt ook de gehele groep van werknemers steeds ouder. Oudere werknemers staan vaak op een andere plek in hun loopbaan dan hun jongere collega's, ze maken andere keuzes en hebben andere 'ongemakken'. Echter, alleen maar kiezen voor extra vrije dagen zal in de toe komst de nodige problemen opleveren voor Heineken. Zijn er ook andere manieren om op timaal gebruik te maken van de kennis en kun de van oudere werknemers? Zijn deze werkne mers daar ook bij gebaat? Arbeidstijden/werktijden Werken als het druk is, vrij als het mooi weer is, vaste vrije dagen om te kunnen sporten, verplicht werken op feestdagen, enzovoort. Zowel werknemers als Heineken willen meer flexibiliteit in de werktijden. Alleen lijkt het erop dat die flexibiliteitsvragen niet gelijk zijn. Heineken wil werknemers flexibel kunnen inzet ten, werknemers willen dat werktijden aan vrije tijd aangepast kunnen worden. Misschien zijn er overeenkomsten te vinden en zijn er nieuwe wegen te vinden om aan beide vragen te kun nen voldoen. Arbeidsverhoudingen Vertrouwen is moeilijk in concrete dingen uit te drukken. Met het decentraliseren van allerlei verantwoordelijkheden wordt de relatie tussen leidinggevende en werknemer echter wel steeds belangrijker: ze moeten op elkaar kun nen vertrouwen. Vertrouwen moetje verdienen, dat geldt voor beide kanten. Maar hoe? m Loopbaan employability Cursus, scholingsplan, 'trai- ning on the job', p.o.p., sta ge lopen, oriënteren op nieu we kansen, enzovoort. w wat doet de werknemer over tien jaar bij Heineken, of over vijf jaar? Leeft deze vraag binnen Heineken? Is er wat te win nen als werknemers en Heineken daarover sa men gaan nadenken? Hoe zou het loopbaanbeleid ingevuld kunnen worden zodat het ook werkt, voor iedereen bin nen Heineken? Welke faciliteiten en voorwaar den horen daarbij? Janine van Oosten, namens het projectteam Sociaal Beleid

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 3