s Kort en krachtig Na de behandeling in de Tweede Kamer van de her ziene 'Drank - en Horecawet' hebben wij als indus trie en handel gesproken over 'de gemiste kans' van de overheid om gezamenlijk iets te doen aan het te gengaan van alcoholmisbruik. Hoewei alle partijen het er over eens zijn dat gebruik niet schadelijk is en zelfs positieve effecten op de gezondheid kan hebben, blijft de overheid maatregelen propa geren, die - zo al effectief - hooguit het ge bruik beïnvloeden. Helaas gelooft de overheid nog steeds in de uit de ja- v- ren vijftig stammende zogenoemde 'Lederman formule', die stelt dat er een vaste relatie is tussen gebruik en misbruik. Met an dere woorden: stijgt het ge bruik, dan stijgt ook het mis bruik en omgekeerd. Dus, zo redeneert ze, als we het ge bruik terugdringen, daalt ook het misbruik. Dit is zo heerlijk simpel dat de meeste politici er van harte mee instemmen. Ook vindt ze dat reclame als aanstichter van alle kwaad - reclame stimuleert immers gebruik - verboden of in ieder geval aan banden dient te worden gelegd. Dat de alcoholconsumptie de laatste twintig jaar stabiel tot licht dalend is, wordt vergeten. Wel zijn er grote verschuivingen. Terwijl de bierconsumptie min of meer stabiel is gebleven, daalde gedistilleerd en nam de wijnconsumptie aanmerkelijk toe. Een, gezien het bovenstaande, op zijn minst opmerkelijke ontwik keling als we bedenken dat er voor wijn nauwelijks reclame wordt ge maakt. Waarom maken de brouwers dan toch zoveel reclame voor hun merken? Het antwoord is simpel. In een stabiele markt kun je alleen groeien ten koste van een ander. Het is dus belangrijk de consument trouw te laten blijven aan het merk van zijn of haar keuze. Heineken heeft met de merken Heineken, Amstel en Brand een grote schare trou we gebruikers. Het spreekt van zelf dat een dergelijke relatie moet wor den onderhouden, daarom investeren we in reclame, promoties en sponsoring om onze merken relevant en dynamisch te houden. Terug naar de overheid en hun gemiste kans. Dit najaar zal de overheid de 'Alcoholnota' publiceren. Dit is een update van de nota 'Alcohol en samenleving' uit 1986. Na de Drank- en Horecawet is hier een nieuwe kans voor een gericht beleid op het voorkomen/bestrijden van alcohol misbruik. Als industrie en handel willen wij graag meedenken en mee werken aan activiteiten om aan dat beleid uitvoering te geven. Aandachtsgebieden zijn met name: jeugd en alcohol en verkeer en al cohol. Zorgelijk is het zogenaamde 'binge' drinken door jongeren. Het gebruik van een zeer grote hoeveelheid alcohol, al dan niet in combi natie met pillen, op één avond. Wij geloven dat voorlichting hier meer kans maakt dan verbieden. In dit kader willen wij kijken naar uitbrei ding van het project 'Leefstijl voor jongeren' dat we als STIVA aanbie den aan het Primair en Voortgezet Onderwijs. Een ander initiatief dat gezamenlijk verder kan worden uitgebouwd, is het helpen van studen tenverenigingen bij het opzetten van een alcoholbeleid. Een eerste aanzet hiertoe was de organisatie van een zeer druk bezochte voor lichtingsdag voor besturen in samenwerking met de Landelijke Kamer van Studentenverenigingen. Alcohol en verkeer blijft een ongewenste combinatie. Ook hier is blijvende aandacht (voorlichting, maar ook re gelmatige controles) gewenst om de dalende trend in het aantal alco- holgerelateerde ongevallen van de afgelopen jaren te continueren. De alcoholnota betekent een nieuwe kans voor overheid en politiek om samen met industrie en handel te komen tot een beleid dat is gericht op het terugdringen van alcoholmisbruik. Laten we hopen dat de over heid deze nieuwe kans wél benut Heines Modernisering Sociaal Beleid Interview Marinus van Dorst, directeur Horeca Brand en gewestelijk unitmanager Zuid-Oost Nederland Heineken-helden schenken zelf Verlenging Fietsproject E-business, gewone business? Zeilfeest van de eeuw Een echte Van Lieshout Databank Employability; Match Persoonlijk Het zomergevoel van Heineken Holland Heineken House Down Under Schuttersfeest in Baarlo Hei Society FFWD Heineken Dance Parade 100% leer Recepties www.jobs.heineken.nl SAP lessen voor STAR Chain; Nieuwe huisstijl voor Heineken Een vinoloog in Heineken-land; Heineken USA opnieuw sponsor US Open Beat's On festival in Bloemendaal Colofon; Wat heeft Pepsi met Anouk...?

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 2