Achtergronden Foto's: Frank van den Berg Schutterijen of schuttersgilden kennen in heel Europa hun oorsprong in de twaalfde eeuw. Ze ontstonden vaak in steden, later ook in omlig gende dorpen. Destijds waren het verenigingen van vrije mensen die zich aaneengesloten hadden om de zwakkeren in de maatschappij te beschermen, vaak vanuit een christelijke achtergrond. De onderlinge solidariteit speelde altijd een grote rol. Ze hadden als taak een leefge meenschap te beschermen en dat gebeurde in die tijd voornamelijk met kruisbogen. Uiteraard hadden ze ook plichten en waren ze strikte gehoorzaamheid verschuldigd aan het wettig gezag. Na de vijftiende eeuw kwam er in Nederland en België een einde aan de groei van de gilden en verdwenen ze zelfs. Pas in de negentiende eeuw bloeiden ze weer op, als gevolg van een wet in 1827, die bepaalde dat dienst doende en rustende schutterijen moesten worden opgericht. Dit om te beschermen in tijden van oorlog en gevaar. In de late negentiende en begin twintigste eeuw beginnen de schutterijen zich te verenigen in schuttersbonden. Limburg kent momenteel negen bonden, waarvan twee in Belgisch Limburg. Overigens bestaat een schutterij uit nogal wat onderdelen: Een bordjesdrager, (een jong persoon van 8-12 jaar, die het em bleem van de schutterij draagt om te laten zien wie de groep is die er aan komt marcheren) Bielemannen of sappeurs. (Mannen die een bijl meedragen om de weg voor de schutterij vrij te maken van obstakels zoals omgevallen bomen en dergelijke. Ze dragen daarnaast ook een geweer en heb ben een rugzak en een aantal kleine koppeltassen) De muziekgroep, bestaande uit een tamboer-majoor, tamboerkorps en eventueel klaroenen. Het Vaandel, met daarop de identiteit van de schutterij (vaak een patroonheilige) De Koning met koningin: een eretitel die jaarlijks wordt verdiend door om beurten op een houten vogel te schieten. Degene die het laatste restje hout van de paal af schiet mag zich een jaar koning noemen. De Marketentsters: gaandeweg erbij gehaald om de manschappen te voorzien van een drupke (sterke drank) en iets te eten (worst, kaas en stokbrood). De Generaal: een verdiende titel. De Generaal wordt gekozen. De Officiers: identiek aan het leger, maar een erefunctie, die net als ge neraal pas wordt gegeven op het moment dat je iets voor de schutterij hebt betekend. De Schuttersgroep: bestaande uit geweerdragers. Verder identiek aan het leger. De Commandant: deze leidt de hele karavaan en deelt de commando's uit. De schutterij heeft jaarlijks een aantal vaste feesten: Koningsvogelschieten, de bondsfeesten en het Oud Limburgs Schuttersfeest, een bondsfeest in het groot. Hieraan doen alle schutterijen van Belgisch en Nederlands Limburg mee. De winnaar van de schietwedstrijd mag het OLS het volgend jaar orga niseren, maar is dat niet verplicht. De wed strijd is tot nog toe telkens over twee week enden uitgeschoten. Meer info over schuttersfeesten leest u op: www. oun l/open/ha w/sch utter, htm

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 19