Toptennis in f-Hertogenbosch vertaling: 2000 is het jaar, Friesland de plaats) I SIMMER2000 Emigranten van over de hele wereld zijn deze maand naar Friesland getogen voor de grote reünie Simmer 2000 (spreek uit twatoezend). Friezen uit de hele wereld waren uitgenodigd om dit zomerfeest in het begin van het nieuwe millennium bij te wonen. Dorpen en steden in Fryslan hadden zich maanden van tevoren voorbereid op dit grote weerzien (1 tot en met 22 juli), dat tegelijkertijd met het Frysk Festival werd gevierd. Ook Heineken- medewerkers met hun wortels in het hoge noorden, gingen terug naar de plaats van herkomst voor een weerzien met familie en bekenden. Een tennisweek waarin zowel zon als regen het achtergronddecor vormden van talloze topwedstrijden, leverde uiteindelijk twee fantastische winnaars op: Martina Hingis en Patrick Rafter. De Heineken Trophy 2000 (18 juni tot en met 25 juni) in Den Bosch was, ondanks de hevige concurrentie van het EK-voetbal, een groot succes. Het internationale grastoernooi bood ook dit jaar weer zowel bij de dames als bij de heren een sterk deelnemersveld. Bij de heren stre den onder anderen Patrick Rafter, Richard Krajicek, Tommy Haas en Michael Chang om de felbegeerde Heineken Trophy. Bij de dames de den Jennifer Capriati, Kristie Boogert, Ruxandra Dragomir én de nummer één van de wereld, Martina Hingis mee. Bij de heren was het uiteindelijk Patrick Rafter die op het Brabantse gras voor de derde keer Het begon enkele jaren geleden op internet, waar Simmer 2000 groots werd aangekondigd door prominenten als Henk Kroes (voorzitter 'De Friesche Elf Steden'). Friezen uit heel de wereld konden elkaar vinden via het gasten boek. "Kent iemand nog de familie Wiebenga uit Bolsward? Wij zijn in de jaren vijftig naar Amerika geëmigreerd. Wie kent nog onze fami lie uit Stiens?", stond er onder meer in ver schillende talen op deze site. Afspraken en be loftes werden over en weer gedaan om elkaar ergens tijdens Simmer 2000 te ontmoeten. En dat gebeurde deze maand ook, in het klein of in het groot, in een van de vele dorpen en steden die het Friese (platte)land rijk is. Daarnaast was er van alles aan sport en spel te doen. Kaatsen, skütsjesilen en andere sportevene menten, tentoonstellingen, theaterproducties en toeristische routes brachten vele mensen op de been. Slachtemaraton Zo liep Estella de Graaf, administratief mede werkster Heineken Brouwerijen Friesland in Grou, op 8 juli de 'Slachtemaraton'. Een tweeënveertig kilometerlange culturele wandel tocht, die startte in Oosterbierum en eindigde Estella de Graaf Honderd jaar basisschool Ook Heineken-medewerker Jan van der Beek, Specialist Engineer Calculations bij HTS in Zoeterwoude, was present bij activiteiten rond Simmer 2000. Als voorzitter van de Friese ver eniging in Leiden en omgeving (150 leden) was hij vanaf het begin betrokken bij deze grote Friesland-reünie. "Het is een uniek evenement, dat vooral veel belangstelling heeft van Friezen buiten de provincie", vertelde hij onze redactie, f? kort vóór het evenement. Voor Jan zelf is .3 f Simmer 2000 vooral een weerzien van 'school- in Raad. Zevenduizend mensen namen hieraan deel. Voor Estella, die zelf aan voetbal doet, was het de eerste marathon. "Best spannend", liet zij Vers van 't Vat vlak voor aanvang weten. "Ik heb tot nu toe elke week geoefend door zo'n twintig dertig kilometer te lopen. Dat ging me vrij goed af. Ik ga er vanuit dat ik ook deze tocht zonder problemen zal uitlopen. Bovendien wordt het naast een sportief gebeuren, ook een gezellig evenement. Het parcours brengt ons over een zeedijk met 'slachten' (ophogingen te gen de zee). De tocht wordt aangekleed met al lerlei culturele activiteiten: 33 dorpspresenta ties, 42 korpsen, dans, theater en beeldende kunst." Estella en haar vriendinnen starten de De opening in Leeuwarden tocht om 10.15 uur. Ze mogen een uur na zonsondergang binnenkomen, dat wil zeggen tot 22.57 uur. Na afloop is er de begeerde 'Slachtemaratontrofee'. Of Estella de tocht heeft uitgelopen, leest u in VVV8.

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 24