Inkoop verkoopt zich Binnenkort komen er twee nieuwe Heineken-kledinglijnen voor horecapersoneel op de markt. Dit keer niet van de hand van een reclamebureau, maar bedacht en begeleid door twee Heineken-medewerkers van de afdeling Reclame Inkoop: Kristine Schiebroek en Mirjam Stehmann. Beide collega's hebben voorheen bij een kledingbe drijf gewerkt. Nu kregen ze van Theo Lek en Grardie Akkerhuis (Marketing Heineken Nederland) de kans de daar opgedane ervaring ook voor Heineken in te zetten. En met een resultaat dat straks zeker gezien mag worden! Het initiatief tot het zelf ontwerpen en begelei den van de kledinglijn kwam van de twee da mes zelf. "Vaak worden op dit soort projecten reclamebureaus gezet. Die vragen voor hun diensten zeer hoge tarieven. Bovendien duurt het meestal lang voordat ze het echte Heineken-gevoel in de vingers krijgen en heb ben overgebracht op de stylisten die uiteindelijk de tekeningen maken. Wij daarentegen werken al lang bij Inkoop en weten precies wat wel en niet kan bij Heineken. Bovendien hebben we al lebei ervaring opgedaan bij een kledingbedrijf en weten we hoe je zo'n project moet plannen en begeleiden. Voor ons reden om onze hulp aan te bieden bij Marketing", aldus Kristine en Mirjam. En daar werd enthousiast op gereageerd. Theo Lek hierover: "De dames waren al eerder bij mij gekomen met het voorstel zelf aan de slag te gaan. En ik dacht bij dit project: waarom niet? Uiteraard was het wel een risico: als een en an der niet goed zou uitpakken, zou ons kleding- project aanzienlijke vertraging oplopen. Maar dat is niet gebeurd! Het liep zelfs heel goed!" Moodboards Naar aanleiding van een schriftelijke en mon delinge briefing vanuit Marketing heeft Inkoop eerst een planning gemaakt voor het hele pro ject. Hoe lang gaat een en ander duren, welke stappen moeten er worden gezet? "Daarna hebben we een 'kroegenonderzoek' gehouden. Theo en Grardie wilden graag een 'trend'- en een 'mainstream-line'. Dat wil zeggen een lijn met trendy kleding voor bijvoorbeeld strandten ten en disco's en een kledinglijn met wat 'tra ditionelere' kleding. Inkoop heeft toen een aan tal tijdschriften gekocht en met behulp van de daarin aangetroffen plaatjes zogenoemde 'moodboards' gemaakt. Op karton hebben we een aantal overzichten met plaatjes gemaakt die volgens ons bij een echte trendy kledinglijn passen en "Beide COllegcl'S op een ander stuk karton heb- ZÜ1Ï Z©©iT t©F ben we op die manier een B 'mainstream-line' samenge- ZcllvC KMïüfeïSg steld." Theo Lek hierover: "Dat zag er meteen fantas tisch uit. Bovendien heb ik er ook nog iets van geleerd: 'mainstream' betekent niet meteen ouderwets. Ook daarin kun je een eigentijdse, wel wat meer gedegen, kledinglijn maken." Niets was echter minder waar. De anderen wa ren eveneens heel enthousiast. De opmerkin gen op de presentatie gingen met name over de kleurbalans in het artikel: de verhouding tussen groen, rood, wit en zwart." Enthousiaste reacties De moodboards werden hier en daar bijge schaafd en stylistes werden geselecteerd om een en ander in schets uit te werken. Ook die uitwerking ging eerst naar Theo en Grardie. Daarna volgde een presentatie aan het brand- team van Heineken Nederland. "Dat deden Kristine en Mirjam zelf", vertelt Theo. "In het slechtste geval zou het brand-team ons voor stel, ondanks ons enthousiasme, afkeuren. Na de 'go' van het brand-team konden Kristine en Mirjam verdergaan. "De schetsen, zoals hier onder een aantal weergegeven zijn, werden nog gedetailleerder... ook dat is een verschil met een reclamebureau dat vaak alleen platte schetsen maakt. Daarna volgde een discussie over de details: wel of niet een bepaald label, kleur van ritsen, enzo voort. Vervolgens konden we offertes gaan aanvragen bij de diverse fabrikan ten. In feite het gedeelte dat we altijd al voor Heineken Inkoop hebben gedaan. En aan de hand daarvan werd besloten waar wat zou wor den gemaakt. De uitkomst daarvan was: zeven tig procent van de kledinglijn wordt in het Verre Oosten gemaakt, dertig procent in Europa. Natuurlijk houden we daarbij goed in de gaten waar we de kleding laten maken. Het mag uiter aard geen kinderarbeid zijn", aldus Kristine. Mirjam vervolgt: "Telkens kregen we zogenoemde 'labdips' (kleurstalen) toegestuurd ter goedkeu ring om het juiste kleurgebruik van alle artikelen zelf in de hand te houden. Labels, prints, bor duursel en monsters kwamen zo bij ons terecht voor een laatste check. Op die manier werkten

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 6