Wilma Gertenaar 23 Berco legt uit: "Het laboratoriummodel be staat uit een motor, een koppeling met rem, een camera en een lamp. De motor laat de fles in minder dan een seconde op hoge snel heid draaien en wordt vervolgens door de rem plotseling stilgezet. De camera, die onder een hoek van 45 graden ten opzichte van de recht opstaande fles gemonteerd is, inspecteert daarna met hele kleine tussenpozen de rond draaiende inhoud. De camerabeelden worden naar een computer gestuurd. Deze vergelijkt de tien tot twintig opnamen die van iedere fles worden gemaakt. Alles wat op de opnamen hetzelfde is, valt tegen elkaar weg. Het bewe gende, vreemde deeltje blijft hierdoor duidelijk herkenbaar over. De computer herkent deze streepjes als vreemd en zorgt ervoor dat de fles uit productie wordt gestoten. Deze proce dure van fles ronddraaien, afremmen en in specteren duurt totaal ongeveer 1,5 seconden. Op een bottellijn die 40.000 flessen per uur of "Uit de proeven bleek tot nu toe dat het princi pe zeer goed werkt. Deeltjes kleiner dan een millimeter worden betrouwbaar opgespoord. Op basis van de testcarroussel is vervolgens het eerste prototype gebouwd. Dit heeft op alle 36 flesposities een camera en een belichtings lamp. Uiteindelijk bleek het niet nodig alle fles posities ook met een aparte motor en rem uit te voeren. Dit is op een slimme manier, met slechts twee motoren en aandrijfriemen, gere aliseerd. Op dit moment wordt het FBI-prototype in Zoeterwoude getest aan Colonne 2. Het FBI- team bestaat uit Cok van Duijvenvoorde, Henk Doelman, Allard de Groot, Siem van Velzen, Fred Kristel en Berco Landman. Zij moeten vast stellen of de FBI productiegeschikt is. Als het zover is zal Heineken Nederland een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan een nog veiliger productieproces binnen de drankenindustrie. de zwaardere, vaste deeltjes, naar het midden toe. Door de gevulde en gesloten bierfles snel rond te draaien en vervolgens plotseling te stoppen, draait de inhoud nog even door. Op dat moment kunnen vreemde bewegende deel tjes daarin relatief eenvoudig door een came ra worden waargenomen. Het bijzondere is dat de Inspector op deze manier alleen maar naar bewegende deeltjes hoeft te kijken. De in spectie wordt dus niet beïnvloed door bijvoor beeld krassen, beschadigingen of merktekens op de fles. Op basis van dit principe is een proefmodel gebouwd." elf flessen per seconde afvult, kost dat nog te veel tijd. Om dit tijdsprobleem op te lossen, gaven we de opdracht tot het bouwen van een soort testcarroussel, waarin het flesje het gehele proces doorloopt. Deze biedt plaats aan 36 flessen. We hebben echter maar op één posi tie een motor, rem, camera en lamp gemon teerd. De testopstelling bevat verder nog een aantal sterwielen en een retourcarrousel om de flessen te laten circuleren." Berco Landman over de verdere mogelijkhe den: "Natuurlijk is er op de FBI-techniek oc trooi aangevraagd, maar we vinden dat we de ze innovaties op het gebied van veiligheid niet voor ons zelf mogen behouden. We hebben daarom de ontwikkelpartner en fabrikant van de FBI een exclusieve licentie verleend voor een bepaalde periode, zodat een verscheiden heid aan toepassingen binnen de bier- en fris drankindustrie kan worden ontwikkeld. Wij ver wachten dat hierdoor de FBI steeds zal verbe teren en de techniek zich zal kunnen uitbrei den naar bijvoorbeeld de EBI's (Empty Bottle Inspector), zodat deze machines nog trefze kerder werken. Waarschijnlijk worden zelfs een aantal inspectietaken van de EBI's met de FBI geïntegreerd. Het liefst voegen we op ter mijn de FBI met de etiketteermachine samen, om ruimte en kosten te besparen."

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 23