De afdeling Information Services van Heineken Nederland is voortaan de enige die software mag aankopen. Aanschaf door derden wordt verboden. Dat heeft het Management Team van Heineken Nederland 14 maart besloten. Bovendien worden screensavers en privé-software van de computers gehaald. Vanaf het moment dat Heineken Nederland is gestart met het gebruik van pc's op de werk plek heeft het fenomeen 'niet-geautoriseerde software' zijn intrede gedaan. Onder niet-ge- autoriseerde software wordt verstaan: alle niet door IT-afdelingen gekochte software. Deze definitie is destijds door het Manage ment Team van Heineken Nederland, onder meer via een personeelsbulletin, naar alle medewerkers gecommuniceerd. Onder het Windows Operating System beïnvloeden de verschillende softwarepakketten elkaar. Vreemde software brengt de stabiliteit van de standaardprogrammatuur in gevaar. Daar naast veroorzaakt het gebruik van niet-geau toriseerde software veel problemen op de werkplek, doordat Support Beheer geen in zicht heeft in de aard van deze software. Grofweg gezegd moet het merendeel van de op jaarbasis vijfhonderd pc's binnen Heine ken Nederland opnieuw worden ingericht van wege niet-geautoriseerde software. Ter illus tratie: de analyse en vervolgens herinrichting van een werkplek kost zo'n vier manuren. Op jaarbasis komt dit neer op 250 mandagen! Beheersbare situatie Het Management Team (MT) streeft naar een beheersbare situatie van niet-geautoriseerde software. Wat is een beheersbare situatie? Dienstverlening op de werkplek, zonder ver storing door niet-geautoriseerde software. Waarborgen van de continuïteit van het pro ductieproces. Verlaging van de kosten van het beheer van werkplekken. Het MT wil daarom de volgende maatregelen nemen: 1) Er komt een verbod op aanschaf van soft ware door andere afdelingen dan Information Services (met beperkte uitzon dering voor specifieke software die nodig is voor de procesautomatisering). 2) Spellen, screensavers en overige privé- software (zoals aangifte inkomstenbelas ting) worden binnen alle accounts van de pc's verwijderd. In het verleden zijn er bin nen de brouwerijen van Zoeterwoude en Den Bosch acties geweest om de illegale software te verwijderen. Deze acties heb ben een aanzienlijke verbetering opgele verd. Binnen de units bij Commercie zijn hiertoe ook expliciete verzoeken geweest. 3) Information Services checkt alle werkplek ken op niet-geautoriseerde software. Daar waar gebruikers en/of afdelingen zelf software hebben aangeschaft bekijkt Information Services (IS) de mogelijkhe den om deze door IS zelf als geautoriseerd aan te merken. Als blijkt dat IS bepaalde software niet kan ondersteunen, wordt er in overleg met gebruikers en/of afdeling een alternatief gezocht. Voortzetting van het gebruik van de niet-geautoriseerde software is echter geen optie. Na evaluatie van de bovenstaande maatrege len wordt besloten of het nodig is om sanc ties te zetten op het gebruik van niet door Information Services verstrekte software, ledereen heeft dan immers genoeg tijd gehad om bekend te raken met de nieuwe richtlij nen en om de software te legaliseren. Sancties kunnen zijn het stoppen van de werkplekondersteuning voor personen c.q. afdelingen, dan wel andere eventueel in het arbeidsreglement op te nemen maatregelen. De afdeling Information Services Heineken Nederland

Vers van 't Vat | 2000 | | pagina 8